Hanehalkı sosyo-ekonomik gelişmişlik düzeyinin turizm harcamasına etkisi: Sakarya örneği
The Effect of Household Socio-Economic Development Level on Tourism Expenditure: Sample of Sakarya City
  1. Tez No: 508016
  2. Yazar: GÖKHAN GENÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURHANETTİN ZENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Turizm, Economics, Tourism
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bireylerin sosyal, kültürel, ekonomik ve psikolojik faktörler nedeniyle turistik ürün veya hizmetlere karşı tutum ve tercihlerinde farklılıkların meydana geldiği bilinmektedir. Ayrıca turistik ürün veya hizmetlerdeki çeşitliliğin artması, turistik taleplerin daha da derinleşmesine neden olan bir durumdur. Günümüzde bu derinleşmeyi anlamlandırabilmek için tüketicilerin sosyo-ekonomik durumlarının iyi bir şekilde analiz edilmesi zaruri bir hale gelmiştir. İnsan, sosyal, kültürel ve ekonomik gelişmişlik düzeyine paralel olarak turistik hizmet ve ürünlerden faydalanma eğilimindedir. Yaşadığı çevre, ikamet ettiği ortam, yaşam standardı, iş koşulları ve buna bağlı olarak gelir gibi değişkenlerin etkisiyle turistik hizmet ve ürün tercihinde değişiklikler meydana getirmektedir. Dolayısıyla bu değişkenlerin turizm talebi üzerinde ne derece etkili olduğunu ortaya koymak çalışmamızın amacını ortaya koymaktadır.Bu araştırma Sakarya'da yaşayan bireylerin sosyo-ekonomik düzeyleri tespit edilerek, bu düzeylerin turizm talebindeki etkisini ölçmeyi amaçlamıştır. Araştırma kapsamında nicel araştırma yönteminden faydalanılmıştır. Veri toplama aracı olarak anket kullanılmıştır. Bu kapsamda 455 adet anket elde edilerek analize tabi tutulmuştur. Yapılan testler sonucunda verilerinde normal dağılım gösterdiği tespit edilmiştir. Bu nedenle verilerin analiz edilmesinde parametrik testlerden yararlanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre genel turistik talep kalıpları ortaya konulmuştur. İş koşulları, olumsuz ikamet yeri, olumsuz çevresel şartları, ekonomi ve boş zaman değerlendirme şekli gibi sosyo-ekonomik değişkenlerin turizm talebinde etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca bireylerin turistik talebinin demografik değişkenlere göre farklılıklar gösterdiği de tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is known that individuals differ in their attitudes and preferences towards touristic products or services due to social, cultural, economic and psychological factors. In addition, the increase in diversity in tourist products and services is a cause for further deepening of tourist demands. Nowadays it has become necessary to analyze the socio-economic situation of consumers in a good way in order to understand this deepening. People tend to benefit from tourist services and products in line with the level of social, cultural and economic development. Changes in the tourist service and product preference, together with the influence of variables such as the environment in which they live, the environment they live in, the standard of living, business conditions, and therefore income. Therefore, it is the purpose of our study to show how effective these variables are on tourism demand. This research aims to determine the socio-economic levels of the individuals living in Sakarya and to measure the effects of these levels on the demand for tourism. Quantitative research method and survey technique was used in this research for collecting data. Within this scope, 455 questionnaires were obtained and analyzed. As a result of the tests performed, it was determined that the data showed normal distribution. For this reason, parametric tests have been used to analyze the data. According to the results of the survey, general tourist demand patterns are put forward. The result is that socio-economic variables such as business conditions, negative residence, adverse environmental conditions, economy and leisure time are influential in the demand for tourism. It was also found that the demographic variables of the tourists were different according to the demographic variables.