Parametrik tasarım ortamında ikonik bina planlarından üç boyutlu form alternatiflerinin üretilmesi
Production of three dimensional form alternatives from iconic building plans in parametric design environment
  1. Tez No: 508052
  2. Yazar: MAKBULE ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET TAYFUN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
20. yüzyıl mimarlığında işlevsellikten modernizme doğru yönelen mimari ortamda, fonksiyonel sorunlara yeni çözümler aranmaya başlanmıştır. Modernist yöntemlerle gelen esneklik kavramı, mimarlık gündeminde radikal değişikliklere yol açmıştır. Tasarımda fonksiyonalist tercihlerin ötesinde esneklik kavramıyla uyumu aranmış ve özgünlük anlayışı modern mimarlıkta önemli bir yere ulaşmıştır. Günümüzde ise mimari tasarımda özgünlük arayışı ve buna bağlı olarak form arayışlarının arttığı görülmektedir. Bu arayışlara, bilgisayar teknolojilerinde form üretmek ve bu formların yapı üretiminde uygulanabilirliği etkili olmuştur. Ancak bu form anlayışlarında işlev ön beklenti olmamakta, sonradan bu formları işlevlendirmek sorun oluşturmaktır. Bu formlarda soyut kompozisyonlar elde edildiği, form ve işlev tipleri ile bağlantının zayıf kaldığı görülmektedir. Bu amaçla biçimsel düzen adaptasyonu sağlanmış ikonik bina tipolojilerinden yola çıkmakta fayda vardır. Fonksiyonel kalıplar başlama noktası olarak ele alınmalı, bu temel girdiye bağlı biçim alternatifleri aranmalıdır. Bu tez kapsamında modern dönemde işlev ve form açısından denenmiş ve kullanılmış ikonik şemalardan hareketle işlevsel gereksinmelere yanıt veren ancak; form olarak bu temel denenmiş formlardan türeyen alternatiflerin bilgisayar ortamında üretilmesi amaçlanmıştır. Bu bağlamda çalışma, işlevsel nitelikleri içeren ancak güncel görsel beklentileri de karşılayabilecek üç boyutlu form alternatiflerinin kısa sürede elde edilmesi ve mimarlık meslek uygulamaları için yeni yöntemler içermektedir.
Özet (Çeviri)
In the 20th century architecture, where architectural environment turned from functionalism towards modernism, new solutions to functional problems have begun to be sought. The concept of flexibility coming with modernist methods, led to radical changes in the architectural agenda. Beyond functionalist preferences in design, compliance with the concept of flexibility was pursued, and sense of authenticity reached an important position in modern architecture. Nowadays, the increase of the pursuit for authenticity in architectural design along with form can be observed. The ability to produce forms in computer technologies and the applicability of these forms in building production has been effective on these search. However, functionality is not the priority for the sense of form and functionalizing these forms subsequently results in problems. In these forms, it has been observed that function types of abstract compositions are obtained, and the connection between form and function types remains weak. For this purpose, it will be useful to start with iconic building typologies adapted to formal layouts. Functional templates should be addressed as a starting point, and depending on this fundamental input, form alternatives should be sought. Within the scope of this thesis, it is aimed to investigate the functionally and formally tested and used iconic schemes in modern period, by producing the alternatives that derive from these fundamentally experimented forms in computer environment. Within this context, the study covers the process of obtaining three dimensional form alternatives in a short time period including not only functional properties but but also meeting current visual expectations and consequently proposing new methods for architectural applications.