Examination of the proportional Hazard assumption in Cox regression model
Cox regresyon modelinde oransal Hazard varsayımının incelenmesi
  1. Tez No: 508053
  2. Yazar: AYHAN YAĞCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜL VUPA ÇİLENGİROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoistatistik, Biostatistics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İstatistik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Sağ kalım analizi terimi, belirli bir zaman dilimde belirli bir olaya kadar geçen süreyi kaydettiğimiz verilerin analizini ifade eder. Olay genellikle“başarısızlık”olarak adlandırılır ve zamanın uzunluğu“başarısızlık zamanı”olarak adlandırılır. Bireylerin sağ kalım süreleri arasındaki fark, parametrik olmayan Kaplan-Meier yöntemi, yarı parametrik yaşam tablosu yöntemine ve parametrik yöntemlere göre analiz edilebilir. Ek olarak, sağ kalım üzerindeki değişkenleri modellemek için en yaygın yaklaşım Cox regresyon (orantısal tehlikeler) modelidir. Ancak Cox regresyon modelini kullanmak için orantılı tehlike varsayımının sağlanması gerekmektedir. Sağ kalım analizinde kullanılan yöntemler, günümüzde biyoloji, mühendislik, tıp, kalite kontrol ve finans alanında kredi riski modellemesi gibi birçok yerde uygulanmaktadır. Türkiye'de ulaşım alanında sağ kalım analizinin uygulanması çok yaygın değildir. Bu çalışmada. 2012-2014 yılları arasında İzmir ESHOT (Elektrik, Su, Havagazı, Otobüs ve Troleybüs) genel müdürlüğünden şoförlerin yaptığı kazalardan alınan gerçek bir veri seti kullanılmıştır. Sonuç değişkeni, ilk kaza gerçekleşene kadar geçen süre olan sağ kalım süresidir. Açıklayıcı değişkenler, kazanın yapıldığı bölge, trafik sıkışıklığı, otobüsün kapasitesi, yolcu sayısı, durak sayısı, otobüs türü, şoförün yaşı ve şoförün deneyimidir. Cox regresyon modelinde oransal hazard varsayımı“log(-log) grafiği”,“Schoenfeld artık grafikleri”,“beklenen gözlenen grafikleri”,“Arjas grafikleri”ve“zamana bağlı açıklayıcı değişken method”yöntemleri kullanılarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The term survival analysis stands for the analysis of data where we have recorded the time period from a defined time origin up to a certain event for a number of individuals. The event is often called a“failure”and the length of time is called the“failure time”. The difference between individuals' survival periods can be analysed using the nonparametric Kaplan-Meier method, semi parametric life table method and parametric methods. In addition, the most common approach to model covariate effects on survival is the Cox regression (proportional hazards) model where it is necessary that the proportional hazards assumption holds Cox regression model. The methods used in survival analysis are now applied in many fields, such as biology, engineering, medicine, quality control and credit risk modeling in finance. However, the application of survival analysis in the field of transport in Turkey has not been studied much. We studied a real data taken from İzmir ESHOT (Electricity, Water, Water Gas, Bus and Trolleybus) headquarters consisting of drivers accidents that happened between 2012-2014 years. The outcome variable is the survival time that is the time passed until the first accident happens. The explanatory variables are the district, the traffic jam, the bus capacity, the passenger number, the station number, the bus type, the driver age and the driver experience. We examined the proportional hazards assumption with“log(-log) plots”,“Schoenfeld residual plots”,“expected vs observed plots”,“Arjas plots”and“using time dependent explanatory variables methods”.