Damala sulama sistemi kurulu ve malçlı alanda karpuz ve turşuluk hıyar bitkisine azot, fosfor ne potasyumlu gübre dozlarının uygulanmasının verim üzerine etkileri
- Tez No: 50812
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MURAT OKTAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
IV ÖZET DAMLA SULAMA SİSTEMİ KURULU VE MALÇLI ALANDA KARPUZ VE TURŞULUK HIYAR BİTKİSİNE AZOT, FOSFOR VE POTASYUM GÜBRE DOZLARININ UYGULANMASININ VERİM ÜZERİNE ETKİLERİ SEVİMLİ, Erhan Doktora Tezi, Toprak Anabilim Dalı Tez Yöneticisi; Doç.Dr.Murat OKTAY Aralık 1996, 107 sayfa Bu araştırma karpuz ve turşuluk hıyar bitkileri ile siyah polyetilen malçlı, damla sulama sistemi kurulu alanda, 1994 ve 1995 yıllarında, azotlu ve potasyumlu gübrelerin değişik seviyelerde uygulanması, bu gübrelemelerin her iki bitkinin verimlerine, meyvelerinin kalitelerine, bitkilerin yapraklarında % besin miktarlarına etkilerim ve kaldırılan besin element miktarlarını belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Araştırma bulgularına göre elde edilen sonuçların değerlendirilmesi yapılarak karpuz ve turşuluk hıyar bMalerinin, verimlerinin ve meyve kahpelerinin en iyi sonuç vereceği uygun gübre dozları tespit edilmeye çalışılmıştır. Bu amaçla iki yıl süre ile yapılan incelemede, karpuzda Pannonia ¥l turşuluk hıyarda ise Donja F1 çeşitleri, biri kontrol olmak üzere 4 seviyeli olarak tesadüf blokları deneme desenine göre düzenlenmiştir. Her iki bitkide de gübre doz uygulaması yapılırken P sabit taftümuş, N ve K besin elementleri üç değişik seviyede tatbik edilmiştir. Gübre dozları, karpuzda; kontrol 0 kg/da N-0 kg/da P2O5-0 kg/da ICO, 1. seviye 8 kg/da N-10 kg/da P205- 10 kg/da ICO, 2. seviye 16 kg/da N-10 kg/da P2O?-20 kg/da ICO, 3. seviye 24 kg/da N-10 kg/da P2O5-30 kg/da ICO, turşuluk hıyarda ise; kontrol 0 kg/da N-0 kg/da P2O5-0 kg/da ICO, 1. seviye 4 kg/da N-5 kg/da P205-8 kg/da ICO, 2. seviye 8 kg/da N-5 kg/da P205-16 kg/da ICO, 3. seviye 12 kg/da N-5 kg/da P205-24 kg/da ICO olarak uygulanmıştır. Yapılan gübre uygulamaları sonucunda, her iki sene de en yüksek verim, karpuzda 8 kg/da N-10 kg/da P2O?-10 kg/da ICO gübre uygulamasıyla. 1994 yılında 4766,33 kg/da, 1995 yılında 3870,67 kg/da ile turşuluk hıyarda ise 8kg/da N-5 kg/da P205-16 kg/da K^O uygulamasıyla, 1994 yılında 1039,90 kg/da 1995 yılında 1 104,77 kg/da olarak belirlenmiştir. 1994 ve 1995 yıllarında yapılan gübre uygulamaları sonucunda yaprak örneklerinde bulunan besin element miktarı, karpuzda kuru maddede, % 2,93- 5,90 N, % 0,12-0,42 P, % 1,12-5,23 K, % 1,29-5,76 Ca, % 0,36-0,84 Mg, % 0,015-0,029 Na, 52-773 ppm Fe, 7-13 ppm Cu, 37-80 ppm Zn, 15-84 ppm Mn, turşuluk hıyarda ise kuru maddede, % 2,41-5,32 N, % 0,21-0,67 P, % 1,66- 3,67 K, % 3,57-6,00 Ca, % 0,25-0,75 Mg, % 0,012-0,024 Na, 163-1977 ppm Fe, 5-14 ppm Cu, 37-72 ppm Zn, 36-59 pm Mn olarak saptanmıştır. Karpuzda 1994 yılında, 4766,33 kg/da ürün ile 5,213 kg/da N, 0,891 kg/da P205, 7,183 kg/da K^O, 5,3 10 kg/da CaO, 1,344 kg/da MgO, 1995 yılında, 3870,67 kg/da ürün üe 5,856 kg/da N, 1,129 kg/da P203> 6,865 kg/da BL,0, 2,644 kg/da CaO, 1,133 kg/da MgO, turşuluk hıyarda ise 1994 yılında, 1039,90 kg/da ürün üe 5,895 kg/da N, 1,608 kg/da P205, 6,492 kg/da K^O, 5,326 kg/da CaO, 1,318 kg/da MgO, 1995 yılında, 1104,77 kg/da ürün üe 5,995 kg/da N, 1,377 kg/da P205, 6,325 kg/da IC,0, 6,465 kg/da CaO, 1,500 kg/da MgO kaldırıldığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT THE PLACE WHICH WAS BASED ON DROPPING SYSTEM IN MULCH WITH PICKLING CUCUMBER AND WATERMELON, APPLICATION OF N, P, K AND DOSES OF FERTILIZER AND ITS EFFECT YIELD SEVİMLİ, Erhan The Thesis of Doctoral Degree in Soil Department Supervisor: Assoc Prof.Dr.Murat OKTAY December, 1996, 107 pages This research which was carried out in 1994-1995 with watermelon and pickling cucumber with black polyethylen in mulch and there was a place that was based dropping system in order to supply different levels of N and K fertilizers and their effects on yields, quality of fruits, the effect of the fertilizers in those leaves as percentage, to know quantity of nutrient contents which has been taken up by the plants. According to the research, found results were fixed to suitable doses of fertilizers for the best quality of fruits and yield in pickling cucumber and watermelon. During 2 years investigation, Pannonia Fx vaiety of watermelon, Donja Fx variety of pickling cucumber, random block desing was adapted for the experiment and each treatment was four levels which one was control. When N and K nutrient elements were applied 3 different levels P was kept stable. Doses of fertilizer in watermelon; control was 0 kg/da N-0 kg/da P205-0 kg/da KjjO, first level was 8 kg/da N-10 kg/da P205-10 kg/da IC,0, second level was 16 kg/da N-10 kg/da P205-20 kg/da K^O, third level was 24 kg/da N- 10 kg/da P205-30 kg/da K,0, in pickling cucumber; the control was 0 kg/da N- 0 kg/da P205-0 kg/da K^O, first level was 4 kg/da N-5 kg/da P205-8 kg/da K^O, second level was 8 kg/da N-5 kg/da P205-16 kg/da K^O, third level was 12 kg/da N-5 kg/da P205-24 kg/da K^O. According to the results of this research in both year, the highest yield was found in watermelon with 8 kg/da N-10 kg/da P205-10 kg/da *C,0 in 1994 4766.33 kg/da, in 1995 3870.67 kg/da, in pickling cucumber with 8 kg/da N- 5 kg/da P,0j-16 kg/da K.0. in 1994 1039,90 kg/da, in 1995 1104,77 kg/da.vıı With the applications of fertilizer which were applied in 1994 and 1995, were found quality of nutrient element in samples of the leafs, in dry matter in the watermelon, % 2,93-5,90 N, % 0,12-0,42 P, % 11,20-5,23 K, % 1,29-5,76 Ca, % 0,36-0,84 Mg, % 0,015-0,029 Na, 52-773 ppm Fe, 7-13 ppm Cu, 37-80 ppm zn, 15-84 ppm Mn, in pickling cucumber % 2,41-5,32 N, % 0,21-0,67 P, % 1,66- 3,67 K, % 3,57-6,00 Ca, % 0,25-0,75 Mg, % 0,012-0,024 Na, 163-1977 ppm Fe, 5, 14 ppm Cu, 37-72 ppm zn, 36-59 ppm Mn. In 1994 at watermelon was taken up from soil and fixed by 4766,33 kg/da crop, 5,213 kg/da N, 0,891 kg/da P205, 7,183 kg/da ILfi, 5,310 kg/da CaO, 1,344 kg/da MgO and in 1995 by 3870, 67 kg/da crop 5,856 kg/da N, 1,129 kg/da P205, 6,865 kg/da K^O, 2,644 kg/da CaO, 1,133 kg/da MgO, in 1994 at pickling cucumber by 1039,90 kg/da crop 5,895 kg/da N, 1,608 kg/da P205, 6,492 kg/da ICjO, 5, 326 kg/da CaO, 1,318 kg/da MgO and in 1995 by 1104,77 kg/da crop 5,995 kg/da N, 1,377 kg/da P205, 6,325 kg/da K^0, 5, 6,465 kg/da CaO, 1,500 kg/da MgO.