Sırta dikim yapılmış narenciye bahçesinde kurulu bulunan damla sulama sisteminin performansının değerlendirilmesi
The performance evaluation of drip irrigation system on a bedded citrus orchard on bed
  1. Tez No: 184964
  2. Yazar: VELİ ALAÇ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BÜLENT ÖZEKİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Damla sulama, gerek doğal kaynaklar gerekse tarımsal girdiler içerisinde çokönemli bir yere sahip olan ve dünyada ise önemi giderek artan, ancak miktarı azalansuyun verimli kullanımını hedefleyen bir sulama yöntemidir. Verimliliğinsağlanabilmesi için ise öncelikle iyi bir sistem projelemesi ve sonrasında ise buprojenin performansının değerlendirilmesi gerekir. Bu çalışmada sırta dikim yapılmışnarenciye bahçesinde kurulu bulunan damla sulama sisteminin performansınındeğerlendirilmesi amaçlanmıştır.Çalışma sonucunda damla sulama sisteminin su dağılım türdeşliğinin (EU)%92-95, alt çeyrek potansiyel uygulama randımanının (PELQ) %85, alt çeyrekgerçek uygulama randımanının (AELQ) %94 ve ıslak alan yüzdesinin %20 olduğubelirlenmiştir.Anahtar Kelimeler : Damla Sulama, Türdeşlik, Sulama Randımanı, SulamaSistemlerinin Değerlendirilmesi.I
Özet (Çeviri)
Drip irrigation is an irrigation method which has an important role both innatural sources and agricultural input and which aims efficient use of water an itemwhich has gradual importance in the world but also decreasing in quantity. In orderto provide productivity, first; a good system project has to be made as a followingprocess, the performance of this project has to be evaluated. This study aims toevaluate the performance of drip irrigation system on bedded citrus orchard on bed.According to the results of this study, distrubition uniformity (EU) was 92 to95 %; potential application efficiency (PELQ) was 86 %; application efficiency(AELQ) was 94 %; and percentage of wetted area was found to be 20 %.Key Words : Trickle Irrigation, Uniformity, Irrigation Efficiency, Irrigation SystemPerformances.II