İzmir içinde bahçelerdeki kuyu sularında radyum konsantrasyonu ölçümü
- Tez No: 50814
- Danışmanlar: PROF.DR. H. MÜMTAZ KIZILYALLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nükleer Mühendislik, Nuclear Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 24
Özet
ÖZET Su, canlıların ve bitkilerin biyolojik yapısını oluşturan temel maddedir. Su ile birlikte çeşitli mineraller insan vücuduna alınır. Doğada suyun temasta olduğu toprak ve kayaçlar nedeniyle mineraller ve radyoaktif maddeler su içine karışabilir. Radyoaktif maddelerin vücuda doğal olarak girme yollarından biri içme sularıdır, içme sularının büyük bir kısmı yeraltından sağlanır. Yeraltı sulan çeşitli konsantrasyonlarda çözülmüş uranyum ve radyum içerirler. Radyumun kemiklere yerleşen bir element olması, vücuda alındıktan sonra biyolojik hasara yol açarak ciddi sağlık riski oluşturabilir. İçme ve kullanma sularında radyoaktivite ölçümlerinin yapılması insan sağlığı açısından önemlidir. Bu tez çalışmamda, İzmir içinde çeşitli semtlerden alınan kuyu sularında kollektör yöntemiyle radyum konsantrasyonu tayin edilmiştir. m
Özet (Çeviri)
SUMMARY Water is a basic matter which makes up biological structure of living beings and plants. Water can be carrier of various minerals to the human body. In nature, when water is in contact with rocks, soil, some minerals and radioactive substances may dissolve in it. One of other ways radioactive elements can get into human body is by means of drinking water. Great amount of drinking water is obtained from below the surface. Underground water may contain various concentration of dissolved uranium and radium. Radium may replace calcium in the bones of human beings and can cause some serious health risks. The measurement of radioactivity in drinking and usage waters are necassary for protection of the human health. In this study, radium concentrations in well water from various regions in Izmir are determined by collector method: