Integrating flipped classroom approach into traditional English class
Ters yüz sınıf yaklaşımının geleneksel İngilizce dersi ile bütünleştirilmesi
- Tez No: 508195
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA NACİ KAYAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Teknolojinin gelişmesiyle birlikte farklı konu alanlarındaki eğitim uzmanları öğrenci motive edecek ve daha etkili eğitim sağlayacak farklı teknikler kullanmaya başladılar. Her öğrencinin ön bilgisi ve öğrenme teknik ve stratejileri farklıdır ve bu dolayısıyla öğrencinin başarısını etkiler. Geleneksel dil öğretme metodlarında, sınıf içi zamanın çoğu konuyu anlatmaya ayrılmıştır ve uygulama, pratik yapma kısmı öğrencilerin kendi sorumluluğuna bırakılmıştır. Çalışmanın konusu olan Ters-Yüz sınıf yaklaşımı öğrenme sürecini tersine çevirir ve öğretmenin verdiği videolar ya da ödevler aracılığı ile öğrencilerin kendi öğrenme hızına göre öğrenmelerine olanak sağlar. Ters-Yüz sınıf yaklaşımında sınıf içi zaman daha çok uygulama, tartışma ve soru-cevap için ayrılmıştır. Bu çalışmanın amacı Ters-Yüz sınıf yaklaşımının Türkiye'de bir Yükseköğretim kurumunda uygulanışını incelemektir. Çalışma yarı-deneysel bir dizayn kullanarak Ters-Yüz sınıf ve geleneksel sınıfı öğrencilerin performansları açısından karşılaştırmayı amaçlamaktadır. Aynı zamanda, yarı yapılandırılmış görüşmeler, algı anketi aracılığı ile öğrencilerin ve öğretmenin Ters-Yüz sınıfa olan yaklaşımları ve algılarını incelemeyi amaçlamıştır. Uygulanan ön-test ve son-test sonuçları incelendiğinde, öğrencilerin performansı konusunda deney grubu ve kontrol grubu arasında anlamlı bir fark çıkmadığı gözlemlenmiştir. Fakat, algı anketi ve görüşmelerin analizinden çıkarılan sonuçlar öğrencilerin Ters-Yüz sınıf yaklaşımına karşı olumlu tutumlar geliştirdiğini göstermiştir. Buna ek olarak, öğretmen güncesinin analizinden çıkarılan sonuçlara göre öğretmenin de yeni öğrenme/öğretme yöntemine karşı olumlu bir tutum geliştirdiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
With the advancements in technology, educational specialists in various subject areas employ different teaching techniques to motivate the students. Each student's background knowledge, his/her techniques and strategies for learning are different; which in turn affect students' performances. In traditional methods of language teaching, most of the class time is allocated for covering the subject and the students are responsible for their own practice. Flipped classroom, which reverses the learning process, allows students follow their own pace of learning via videos proposed by the teacher and the class time is allocated mostly for practice, discussion and question-answer. The purpose of this study is to investigate how Flipped classroom is experienced in a tertiary level EFL classroom in Turkey. It focuses on students' performance in a Flipped classroom comparing it with a Traditional classroom by using a quasi-experimental design. It also uses interviews, teaching journal and an attitude questionnaire to analyze students' and the teacher's perceptions towards the new teaching approach. Concluding from the results of pre-post tests, there is not a statistically significant difference between the scores of control and experimental groups. However, the results of attitude questionnaire, interviews showed that the students have a positive attitude towards Flipped Classroom. Additionally, the data from teaching journal resulted in positive attitude of the teacher towards the new teaching/learning approach, too.