Gerhard Richter örnekleminde 1980 sonrası 'soyut dışavurumculuğun' resim sanatına etkisi
The effect to 'abstract expressionism 'after 1980 on the art of painting in the Gerhard Richter sample
- Tez No: 508257
- Danışmanlar: PROF. GÜLVELİ KAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 257
Özet
Tez çalışmamda kronolojik bir şekilde öncelikle Dışavurumcu sanat akımını ele alarak, bulunduğu dönem içerisinde, sanatçıları ile birlikte inceledim. Ardından İkinci Dünya Savaşı sonrası ortaya çıkan Soyut Dışavurumcu akımı dönemi ve sanatçıları ile ele alırken, 1980 sonrası Yeni Dışavurumcu hareketi politik, kültürel, toplumsal açıdan ele alarak, yine dönemi içerisinde sanatçılar üzerindeki etkileri ile birlikte incelemeye çalıştım. Tezimde ayrıca Yeni Dışavurumculuğun günümüz sanatına etkilerini anlatırken, Türk ve Yabancı sanatçılardan örnekler vererek, konuyu geniş tutmaya çalıştım. Tezimin örneklemini oluşturan sanatçı Gerhard Richter'in sanatını, modernizm ve postmodernizm sürecinde ele alarak, beslendiği doğu ve batı Almanya'nın içinde bulunduğu koşulları göz önünde bulundurarak, sanatçının çalışmalarını, Yeni Dışavurumcu anlayışını ve günümüz sanatına etkisini anlatmaya çalıştım. Bu noktada sanatçıyı ele alırken kendi açıklamalarına da yer verdim.
Özet (Çeviri)
In my thesis study, I chronologically examined the Expressive art movement and studied its artists during the period. I then tried to examine the New Expressionist movement from the political, cultural and societal point of view, along with the effects on the artists, during the period, while considering the Abstract Expressionist movement that emerged after the Second World War with its period and artists. While trying to explain the effects of the New Expressionism on contemporary art, I tried to keep the topic wide by giving examples from Turkish and foreign artists. I have tried to describe the Gerhard Richter's ouvre which composes the sample of my thesis, his New Expressionist concept and its influence on contemporary art, taking into consideration the conditions in his life during in East and West Germany and during the era of modernism and postmodernism. At this point, I also included my own explanations when dealing with the artist.