User experience and user interface design on e-commerce and their relation to brand loyalty
E-ticarette kullanıcı deneyimi ve kullanıcı arabirim tasarımının marka sadakatine etkisi
- Tez No: 508261
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRİYE SENEM GÖL BEŞER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
E-ticaret, internet hayatlarımıza birdiğinden beri gün geçtikçe önem kazanan ve büyüyen bir eğilim. Çevrim için kullanıcıların ve yapılan alışverişlerin sayısı her gün artıyor. Bu çevrim içi rekabetçi pazarda, şirketlerin kullanıcıları cezbetmesi ve daha da önemlisi onları müşterisi olarak tutabilmesi bir zorunluluk. Markayla kullanıcı arasında bir bağlılık yaratabilmek için, şirketler pazarlama taktikleri için çok fazla para harcıyor. Bu hem çok pahalı hem de verimsiz bir yöntem. Bu araştırmanın amacı, kullanıcı deneyimi ve kullanıcı arabirim tasarımının, kullanıcıları cezbetmek için ve marka sadakatini yaratmak için bir yol olup olmadığını bulmak. Analz kullanıcı deneyimi ve kullanıcı arabirim tasarımının 5 dinamiği üzerinden ilerleyecek ve anket yöntemi kullanılacak.
Özet (Çeviri)
E-commerce is a growing trend since the day internet became part of our daily life. The numbers of users and transactions are growing day by day. In this competitive online market, companies have to attract customers and more importantly keep them. To build an attachment between customers and brand, companies spend too much money on marketing tactics, this is way too much expensive and inefficient. This study aims to find out if UX/UI design can be a way to attract customers and build brand loyalty or not. The analysis will be carried out on 5 dynamics of UX/UI design with survey method.