E-ticaret sitelerinin grafik arayüz tasarımlarının kullanıcı deneyimi ve kullanılabilirlik açısından incelenmesi
Examining the graphic interface designs of e-commerce sites in terms of user experience and usability
  1. Tez No: 656596
  2. Yazar: GİZEM ASLIHAN COŞKUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DEMET KARAPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
İnternetin mobil iletişim araçları (akıllı telefon, dizüstü bilgisayar, tablet vb.) ve diğer teknolojik olan araçların yardımı ile daha yaygın biçimde kullanımı sebebi ile geleneksel olan e-ticaret araçları ile (tv, telefon, fax, atm, radyo vb.) yürütülmekte olan uygulamalara oranla daha fazla tercih edilmeye başlanan web tabanlı e-ticaret, yaşadığımız dönemde oldukça fazla önem kazanmış ve daha yaygın biçimde kullanılmaktadır. Bu çalışmada e-ticaret uygulamalarında arayüz tasarımı ve e-ticaret sitelerinin kullanılabilirlikleri ele alınmıştır. Ayrıca e-ticaret sitelerinin arayüz tasarımını iyileştirme ve kullanılabilirliğini arttırmak amacıyla son kullanıcının davranışlarından nasıl etkilendiği değerlendirilmeye çalışılmıştır. Bununla beraber kullanıcının davranışlarının öğrenilmesi, incelenmesi ve değerlendirilmesi için gereken teknikler, cihazlar ve yazılımlar araştırılmıştır. Bu çalışmada öncelikle e-ticaret tasarımcıları için bir rehber oluşturmanın yanı sıra kullanıcı davranışlarını dikkate alarak daha etkin, kullanıcı dostu ve kullanılabilir e-ticaret arayüzlerinin nasıl yaratılması gerektiği konusundaki testlerin ve yöntemlerin ele alınması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Due to the widespread use of the Internet with the help of mobile communication tools (smart phone, laptop, tablet, etc.) and other technological tools, the Web-based e-commerce, which has started to be preferred more than applications, has gained much importance in the period we live in and is used more widely. In this study, interface design in e-commerce applications and usability of e-commerce sites are discussed. In addition, it has been tried to evaluate how e-commerce sites are affected by the behavior of the end user in order to improve the interface design and increase its usability. In addition, techniques, devices and software required for learning, analyzing and evaluating the user's behavior have been investigated. In this study, it is aimed to discuss the tests and methods on how to create more effective, user-friendly and usable e-commerce interfaces by taking user behavior into account, as well as creating a guide for e-commerce designers.