Impacts of industry 4.0 on labour force and business organizations: A qualitative analysis of consultants, experts and unions' introspections
Endüstri 4.0'ın insan gücü ve ticari işletmeler üzerindeki etkileri: Danışman, uzman ve sendika gözlemlerinin niteliksel analizi
  1. Tez No: 508293
  2. Yazar: MEHMET ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İDİL IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, İşletme, Psychology, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Örgüt Psikolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Örgütsel Davranış Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Tarih boyunca, ilk üç sanayi devrinin getirdiği icatlarla insan yaşamının hem toplumsal hem de ekonomik olarak nasıl etkilendiğine şahit olduk. Ancak bugün, İlk Sanayi Devrimi'nden yaklaşık 200 yıl sonra, Sanayi 4.0 adı verilen Dördüncü Devrim'in eşiğinde bulunuyoruz. Bu dördüncü devriminin bunun bir kez daha çalışma ve gündelik hayatımız üzerinde derin etkileri olacağından emin olabiliriz. Fakat, Endüstri 4.0 ile ilgili oluşan literatüre rağmen, Endüstri 4.0'ın gelişim aşamalarını, gündelik hayat ve iş dünyası üzerindeki potansiyel etkilerini somut ve açık bir şekilde görmek oldukça zor gözükmektedir. Bu araştırma, sektörlerin dönüşümü, endüstriyel ve toplumsal ilişkilerin değişmesi anlamına gelen Endüstri 4.0 kavramını incelmektedir. Araştırma, Endüstri 4.0'ın değişen endüstriyel ortamdaki gelişim modeli ve potansiyel etkileşimini tahmin etmek amacıyla yapılmıştır. İçerik analizi yaklaşımını kullanarak altı yüz yüze görüşme, on üç adet ikinci el veri (çevrimiçi) görüşme ve sekiz çevrimiçi dergi makalesi analize dahil edilmiştir. Sonuç olarak, Endüstri 4.0 süreci ile ilgili on altı ana tema tespit edilmiş ve birincil argüman olarak da Endüstri 4.0 Gelişim Süreci Modeli önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Throughout history, we have witnessed how human life has been affected both socially and economically by the inventions brought about by the first three industrial revolutions. After 200 years of the first industrial revolution, today we are on the verge of a fourth revolution, which is called as Industry 4.0. We can be sure that this fourth revolution will have a profound effect on both our business and daily lives. Despite the burgeoning literature on the Industry 4.0, it is difficult to estimate the way it will progress and the potential impacts it will bring out to our lives and business world. This thesis addresses the concept of Industry 4.0, which infers the primary transformation of the industrial dynamics like business models, industrial relations and policies. The study was conducted with the purpose of developing an Industry 4.0 process model for Turkey and also estimating the effects of Industry 4.0 within the changing industrial environment. By using the content analysis approach, six face-to-face interviews, thirteen secondary data and eight online magazine articles were taken into the analysis. Consequently, sixteen themes on Industry 4.0 process were found out, and an Industry 4.0 Developmental Process Model as the primary argument is suggested.