Therapists' perception of silence during psychotherapy sessions
Therapistlerin psikoterapi seanslarındaki sessizlik algısı
- Tez No: 508303
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALEV ÇAVDAR SİDERİS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmanın amacı Türkiye'de yaşayan ve çalışmakta olan terapistlerin psikoterapi süreçlerindeki sessizlik algısını araştırmak ve bu algının terapistlerin kişisel ve profesyonel özellikleriyle ilişkisini incelemektir. Bu çerçevede terapistlerin sessizlik algısı ile demografik (yaş, cinsiyet gibi) ve profesyonel (teorik yönelim, deneyim düzeyi gibi) bazı özellikleri ve sessizlik karşısındaki karşı aktarım deneyimleri ile ilişkisi araştırılmıştır. Araştırma internet üzerinden bir anket çalışması ile yürütülmüştür. Türkiye'de psikoterapi alanına çalışan 129 terapist bu araştırmaya katılmıştır. Terapistlerin hem seans içinde hem de dışında sessizlik algısını ölçmeye yönelik Terapistler için Sessizlik Algısı Ölçeği (SPQ-T) tasarlanmış ve bu araştırmada kullanılmıştır. Sessiz bir danışana karşı deneyimlenen karşı aktarım deneyimlerini ölçmeye yönelik olarak da Betan et al. (2005)tarafından geliştirilmiş Karşı Aktarım Ölçeği (CTQ) kullanılmıştır. Bu araştırmanın spesifik bir hipotezi yoktur. Ancak, literatüre bağlı olarak, terapistlerin sessizlik algısının değişken olduğu ve olumsuz anlamlar yüklenen sessizlik algısının yine negatif karşı aktarım deneyimleriyle, olumlu algılanan sessizlik ile de daha pozitif karşı aktarım deneyimleriyle ilgisi olacağı düşünülmüştür. Bu çalışmanın birinci kısmının sonuçlarına göre, SPQ-T terapistlerin sessizlik algısını ölçen, güvenilir ve hem negatif hem de pozitif anlamlar içeren tutarlı bir faktör yapısına ait bir araçtır. Faktörler, Sıkıntı / Olumsuzluk, Endişe / Sonlandırmaİhtiyacı, Değer Atfetme, Kendiyle Alakalı olarak tanımlanmıştır. Benzer şekilde, sonuçlar Karşı Aktarım Ölçeğinin Türkçe versiyonun da karşı aktarım deneyimlerini ölçebilen güvenilir bir araç olduğunu göstermiştir. Bu Ölçek için de 7 faktör tespit edilmiştir: Yetersiz / Kopuk, Aşırı bağlı / Korumacı, Düşmanca / Kötü muamele edilen, Erotik / Cinsel Çekim, Boğulmuş, Endişeli / Korkutucu ve Özel. Bu çalışmanın ikinci kısmında terapistlerin sessizlik algısı, karşı aktarım deneyimleri ile demografik ve profesyonel özellikleri arasındaki ilişkiler araştırılmıştır. Araştırılan özellikler Yaş, Eğitim Durumu, Teorik Yönelim, Çalışılan Kurum, Danışan Popülasyonu, Haftalık Danışan Sayısı, Deneyim Düzeyi ve Çalışılan Problem Sayısıdır. Araştırma sonuçları, Kendiyle Alakalı haricindeki tüm sessizlik algısı faktörleri ve tüm Karşı Aktarım faktörlerinin , yaş ve deneyim arttıkça düştüğünü göstermiştir. BA mezunu olan ve Sadece Çocuk ve Ergen ile çalışan terapistlerin tüm Sessizlik Algısı ve Karşı Aktarım faktörlerinin kendi alanlarındaki diğerlerine göre daha yüksek olduğu gözlemlenmiştir. Ayrıca, İç görü odaklı teorik yönelimli terapistlerin tüm Karşı Aktarım faktörlerinin de diğerlerine göre daha yüksek olduğu gözlemlenmiştir. Araştırma sonuçları, Sadece Çocuk ve Ergen ile çalışan terapistlerin Sadece Yetişkin veya Karışık Popülasyonla çalışan terapistlere göre sessiz danışanları ile Endişe / Sonlandırma İhtiyacı duydukları ve Boğulmuş hissettiklerini göstermektedir. Sonuçlar ayrıca, Doktora mezunu terapistlerin BA mezunu olanlara göre, deneyim düzeyi kontrol edildiğinde de, sessiz danışanlarına karşı daha az Endişeli / Korkutucu hissettiklerini, İç görü odaklı teorik yönelimli terapistlerin de diğer teorik yönelimli terapistlere göre daha Aşırı bağlı / Korumacı hissettiklerini göstermektedir. Terapistlerin sessizlik algısı ile sessiz danışanlarına karşı hissettikleri karşı aktarım deneyimleri arasındaki ilişkiye bakıldığında, iki sonuç gözlemlenmiştir. İlk olarak, negatif anlam içeren Sessizlik Algısı faktörleri Sıkıntı / Olumsuzluk, Endişe / Sonlandırma İhtiyacı, ile Kendiyle Alakalı faktörü, negatif tepkiler içeren Karşı Aktarım faktörleri Yetersiz / Kopuk, Düşmanca / Kötü muamele edilen ve Endişeli / Korkutucu ile Özel faktörleri arasında anlamlı ve pozitif bir ilişki olduğu gözlemlenmiştir. İkinci olarak, Değer Atfetme sessizlik faktörünün sadece Aşırı bağlı / Korumacı Karşı Aktarım faktörü ile anlamlı ve pozitif ilişkilendiği gözlemlenmiştir. Bu faktörün hem sessizliğe karşı pozitif bir anlam yüklerken bazen azla değer de atfedebileceği düşünülmüş ve bulunan sonuçların bu düşünceyi doğrular olduğu görülmektedir. Anlamlı bulunan bu ilişkiler değerlendirildiğinde, terapistlerin sessizlik algısı ile deneyim düzeyi, teorik yönelimleri ve danışan popülasyonu gibi profesyonel özelliklerinin sessiz danışanlarına karşı hissedebilecekleri karşı aktarım deneyimlerini öngörebileceği düşünülmüştür. Bu çalışmanın üçüncü kısmı bu öngörülebilirliği araştırmaya yönelik regresyon analizlerini içermektedir. Bu analizlerin sonuçlarına göre, Sessizlik Algısı faktörü Endişe / Sonlandırma İhtiyacı, Karşı Aktarım faktörleri Yetersiz / Kopuk, ve Endişeli / Korkutucu için belirleyicidir. Benzer şekilde, Sessizlik Algısı faktörüYetersiz / Kopuk, Karşı Aktarım faktörleri Boğulmuş ve Aşırı bağlı / Korumacı için belirleyicidir. İç görü odaklı teorik yönelimli terapist olmak sadece Karşı Aktarım faktörü Aşırı bağlı / Korumacı için belirleyicidir. Terapistlerin deneyim düzeyi ile Sessizlik Algısı faktörü Kendiyle Alakalı, Karşı Aktarım faktörü Endişeli / Korkutucu için belirleyici bulunmuştur. Çalışılan problem sayısı ile Sadece Çocuk ve Ergen ile çalışmak Karşı Aktarım faktörü Boğulmuş için belirleyici bulunmuştur. Terapistlerin seans dışındaki sessizlik algısını ölçmeye yönelik olan Günlük Sessizlik Algısı hiçbir Karşı Aktarım faktörü için belirleyici bulunmamıştır. Araştırmanın bulguları teorik ve klinik açıdan tartışılmış, gelecek araştırmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to explore the therapists' perception of silence during the psychotherapy process, identify its personal and professional correlates for psychotherapists who live and practice therapy in Turkey. Within this framework, the relationship between therapists' perception of silence and certain demographic characteristics (e.g. age, gender) and professional characteristics (e.g. theoretical orientation, level of experience) were explored. Further, the association of counter-transferential experiences of the therapists with the perception of silence was investigated. The research was carried out with the survey package over Internet. The study included 129 participants, who were professionals practicing psychotherapy in Turkey. A Silence Perception Questionnaire for Therapists (SPQ-T) was designed and used by the researcher to assess therapists' perception of silence inside and outside the psychotherapy setting. Counter-transferential experiences were assessed using Countertransference Questionnaire (CTQ) developed by Betan et al. (2005) with an instruction to focus on a client whose silences were noteworthy. There was no specific hypothesis for this study. However, on the basis of the literature, it was expected that silence perception of the therapists would vary and that the more negatively perceived silence would have associations with negative countertransference reactions, such as feeling inadequate, overwhelmed, helpless or anxious; whereas the more productive perception of silence would have associations with positive or protective countertransference reactions. The results of the first part of the study showed that SPQ-T was a reliable tool for the assessment of silence perception for therapists with a coherent component structure, having both negative and positive attributes: Discomfort / Negativity, Anxiety / Urge to End, Appreciation and Self-Reference. Similarly, the results also showed that the Turkish version of CTQ was a reliable tool for the assessment of countertransference reactions, with seven countertransference factors identified: Inadequate / Disengaged, Overengaged / Protective, Hostile / Mistreated, Erotic / Sexualized, Overwhelmed, Anxious / Fearful and Special. The second part of the study investigated the professional and demographic correlates of therapists' silence perception and their countertransference reactions toward a silent client. The investigated correlates were Age, Education, Theoretical Orientation, Work Setting, Client Population, Number of Clients, Level of Experience, and the overall areas of Difficulties. The results showed that with all the components of SPQ-T except Self-Reference and with all CTQ factors, the correlations indicated a decrease as the age and experience increased. Additionally, it was also observed that BA graduate as well as the therapists who worked with Just Child –Adolescent had higher means in all components of SPQ-T as well as for all factors of CTQ. Additionally, therapists who worked with Insight-oriented / Expressive theoretical orientation also had higher means for all four CTQ factors. Specifically, therapists who worked with Just Child - Adolescents perceived clients' silence as anxiety provoking and had an urge to end it, and reported feeling significantly more overwhelmed and more anxious / fearful with their silent clients when compared with the therapists working with Just Adult or Mixed client populations. The results also showed that the PhD graduates had a significantly lower Anxious / Fearful countertransference towards a silent client as compared to BA graduates when level of experience is controlled and the therapists with Insight-oriented / Expressive theoretical orientation felt significantly more Overengaged / Protective in their countertransference reactions towards their silent clients when compared to therapists working with other theoretical orientations. With regard to associations between components of therapists' perception of silence and their countertransference reactions toward silent clients, two points were observed. First, negative components of SPQ-T, Discomfort / Negativity and Anxiety / Urge to End as well as Self-Reference were all significantly and positively correlated with negative countertransference feelings of Inadequate / Disengaged, Hostile / Mistreated, Anxious / Fearful as well as countertransference reaction of Special. Second, the SPQ-T component Appreciation which included a positive regard for silence as well as an overly welcome or attributing too many meanings to silence was only associated with countertransference feelings of Overengaged / Protective, which suggested that for this population, this attribute related more to the latter. The significant correlations between CTQ factors, certain professional factors and the components of SPQ-T suggested that the therapist's perception of silence as well as professional characteristics such as level of experience, theoretical orientation and client population might predict their counter-transferential reactions. Third part of the study included further analyses to assess this predictability. The results showed that SPQ-T component Anxiety / Urge to End was a strong predictor of both of the CTQ factors Inadequate / Disengaged and Anxious / Fearful. Similarly, SPQ-T component Discomfort / Negativity was a predictor of both of the CTQ factors Overwhelmed and Overengaged / Protective. Having Insight-oriented / Expressive Theoretical orientation was a predictor only for CTQ factor Overengaged / Protective. Therapist's level of experience and SPQ-T componentSelf-Reference were both predictors only for CTQ factor Anxious / Fearful but for no other factors. Similarly, Total Number of Difficulties and Working with Just Child-Adolescent Clients were predictors only for the CTQ factor Overwhelmed, but not for any other CTQ factors. SPQ-T component Appreciation was also a predictor only for Overengaged / Protective CTQ factor. Daily Silence Preference was not a predictor for any of the CTQ factors. The findings were further discussed for theoretical and clinical implications along with the limitations of the study and suggestions for future research.