Phenomenological study on adolescent's perception of oneself and others on Instagram
Ergenin İnstagram'da kendi ve başkaları hakkındaki algısı üzerine fenomenolojik çalışma
  1. Tez No: 698282
  2. Yazar: ŞAFAK DURAÇE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUDUM SÖYLEMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmada, ergenin Instagram'da kendisi ve başkaları hakkındaki algıları ergenlerin tecrübeleri üzerinden incelenmiştir. Altı aktif Instagram kullanıcısı ergen bu çalışma için seçilmiştir. Katılımcıların yaşları 14 ve 17 arasında değişmektedir. Yarı yapılandırılmış görüşmeler yaklaşık olarak bir ve bir buçuk saat arasında sürmüştür ve görüşmeler katılımcılara yakın kafelerde gerçekleştirilmiştir. Katılımcılar Instagram tecrübelerini, profillerini nasıl hazırladıklarını, diğerleriyle ilişkilerinin nasıl geliştiğini ve Instagram'ın hayatlarındaki yerini açıklamışlardır. Çalışmada yorumlayıcı fenomenolojik analiz kullanılmıştır ve analizin sonucunda altı tema ortaya çıkmıştır: Instagram'ın yararları, görünüm yaratma: İmajdan gerçeğe, kişinin kendini tanıma süreci, sınırlar, duygular, Instagram'da diğerlerinin etkileri. Bu çalışmanın sonuçları ergenlerin kendileri ve başkaları hakkındaki algılarının Instagram tarafından oldukça etkilendiği ve onların Instagram ile olan ilişkilerinin karmaşık bir yapıya sahip olduğunu gösteriyor. Sonuçlar ergenlerle çalışan terapistlere yardımcı bilgiler sağlamaktadır. Sonuçlar alan yazında yer alan önceki çalışmalarla birlikte tartışılmıştır ve kısıtlamalar ve gelecek çalışmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, adolescent's perception of oneself and others on Instagram is examined through the experiences of adolescents. Six adolescent who are using actively Instagram were selected for the present study. The participants' age range varied between 14 and 17 years old. The semi-structured interviews which lasted approximately one and one and a half hour, took place in cafes depending on the location of participants and conducted individually with adolescents. The participants explained their Instagram experiences, how they prepare their profiles, how they develop their relationships with others and the place of Instagram in their lives. Interpretative phenomenological analysis was used and six themes were revealed as a result of the analysis of the interviews: Instagram's benefit, creating an appearance: from image to reality, the process of getting to know oneself, boundaries, emotions, others' impacts via Instagram. The results of this study suggest that the perceptions of adolescents regarding themselves and others are greatly influenced by Instagram and their relationship with Instagram is very complex and should be evaluated with their individual differences. The results provided helpful information for therapists who work with adolescents. The results are discussed with the existing literature, limitations and suggestions for future studies are explained.