Özel öğrenme güçlüğü yaşayan bireylerin görsel algı becerilerinin geliştirilmesinde görsel sanatlar eğitiminin önemi
The importance of visual arts education in developing the visual perceptive skills of individuals with specific learning disabilities
  1. Tez No: 881755
  2. Yazar: SÜMEYYE ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. GONCA HÜLYA YAYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Özel Öğrenme Güçlüğü yaşayan bireylerin görsel algılama da yaşadığı sıkıntıların okul başarısı, sosyal çevre, özgüven eksikliği ve başarısızlık duygusu yarattığı bir gerçektir. Bu durumda, bireylerdeki görsel algılamanın geliştirilmesini ve eğitimlerinde görsel algının da ayrıca işlenmesini önemli kılmaktadır. Çünkü görsel algılama konusunda bireylerin yaşadıkları bu problemler onların genel olarak hayatlarının her safhasında bilişsel beceriler, dil becerileri, motivasyon ve motor becerilerinin gelişimlerini de etkilemektedir. Bireylerin sosyal gelişim alanlarında sorunlar yaşaması nedeniyle eğitimlerinin, ilk kademelerinden itibaren bireylerin görsel algılama etkinliklerine yer verilerek öğrenmelerine yardımcı olunması kendilerine olan güvenlerini de geliştirebilecektir. Bu sebeple, görsel algılama problemi olan her bireyin, görsel algıya dayalı eğitim alanlarında da geliştirilmesi önemlidir. Görsel sanatlar eğitimi bireylerin kendilerini tanıyıp, keşfederek rahatlamalarına imkân sağlayan önemli bir alandır. Böylece sanat eğitimiyle olayları doğru algılayabilen her birey, algıladıklarını aktarabilme becerisini de kazanabilmektedir Görsel sanatlar eğitiminde kullanılan yöntemler, öğrenme güçlüğü yaşayan bireylerin gelişimlerinde önemli bir rol oynayabilmektedir. Bu yönüyle de görsel sanatlar eğitimi, bireylerin görsel algısının geliştirilmesi konusunda etkilidir. Bu çalışmada, özel öğrenme güçlüğü yaşayan bireylerin görsel algı becerilerinin geliştirilmesinde Görsel Sanatlar Eğitiminin öneminin incelenmesi amaçlanmaktadır. Bu amaç doğrultusunda çalışma, nitel araştırma yöntemi içerisindeki durum çalışmasıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu, Kırıkkale ilindeki Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı okullardan seçilen örneklemle oluşturulmuştur. Bu örneklemde ortaokulda, Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezinde ve Özel Eğitim Uygulama okulunda görev yapan toplam 12 Özel Eğitim Öğretmeni, 5 Dil ve Konuşma Terapisti, 3 Psikolojik danışman ve Rehberlik öğretmeni ile 5 Görsel Sanatlar Öğretmeni yer almıştır. Toplamda 25 uzmandan oluşmuştur. Veri toplama araçları olarak ''Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu'' kullanılmıştır. Uzmanların bu araştırmaya gönüllük esasına dayalı olarak katılımı sağlanmıştır. Görüşme formunda yer alan sorular alan uzmanlarına sorularak, görüş ve önerileri de detaylı olarak ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
It is a fact that the difficulties experienced by individuals with Specific Learning Disabilities in visual perception cause school success, social environment, lack of self-confidence and feelings of failure. In this case, it is important to develop visual perception in individuals and to also process visual perception in their education. Because these problems experienced by individuals in visual perception generally affect the development of their cognitive skills, language skills, motivation and motor skills at every stage of their lives. Since individuals experience problems in social development, helping individuals learn by including visual perception activities from the first stages of their education can also improve their self-confidence. For this reason, it is important for every individual with visual perception problems to be developed in educational areas based on visual perception. Visual arts education is an important field that allows individuals to get to know themselves, discover themselves and relax. Thus, every individual who can perceive events correctly through art education can also gain the ability to convey what they perceive. The methods used in visual arts education can play an important role in the development of individuals with learning disabilities. In this respect, visual arts education is effective in improving the visual perception of individuals. This study aims to examine the importance of Visual Arts Education in developing the visual perception skills of individuals with specific learning difficulties. For this purpose, the study was carried out with a case study within the qualitative research method. The study group of the research was formed with a sample selected from schools affiliated with the Ministry of National Education in Kırıkkale province. This sample included a total of 12 Special Education Teachers, 5 Language and Speech Therapists, 3 Psychological Counselors and Guidance Teachers and 5 Visual Arts Teachers working in the secondary school, Special Education and Rehabilitation Center and Special Education Practice School. It consisted of 25 experts in total.“Semi-Structured Interview Form”was used as data collection tools. Experts participated in this research on a voluntary basis. The questions in the interview form were asked to experts in the field, and their opinions and suggestions were discussed in detail.