Hiperlidemi ve hipertrigliseridemi hastalarında adezyon moleküllerinin incelenmesi
Investigation of adhesion molecules in hyperlidemia and hypertrigliteridemia patients
- Tez No: 508346
- Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY BİLGİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İzmir Bozyaka Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Giriş: Hiperlipidemi ve hipertrigliseridemi artmış kardiovasküler risk oluşturmaktadır. Adezyon molekülleri ise aterosklerotik süreçte rol oynamaktadır. Bizde adezyan moleküllerini hiperlipidemili ve hipertrigliseridemili bireylerde inceledik ve kontrol grubu ile karşılaştırdık. Materyal metod: Araştırmamız kesitsel ve vaka kontrollü bir çalışma olarak planlandı. Araştırmamıza 30 hiperlipidemili birey, 30 hipertrigliseridemili birey dahil edildi kontrol grubu olarak ise 30 kişi araştırmaya dahil edildi. Araştrımaya dahil edilen bireylerin serum homosistein, sVCAM-1, sICAM-1, sP-Selektin ve sE-Selektin düzeyleri ELISA ile ölçüldü. Sonuç: Hiperlipidemili hastalarda serum homosistein, sVCAM-1, sICAM-1 ve sE-Selektin düzeylerini hipertrigliseridemili ve kontrol grubundaki bireylere göre istatistiksel olarak anlamlı yüksek saptadık. Hipertrigliseridemili hastalar ile kontrol grubundaki bireyler arasında ise serum homosistein, sVCAM-1, sICAM-1 ve sE-Selektin düzeylerini açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı. sP-Selectin düzeyleri açısından ise üç grub arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı. Tartışma: Hiperlipidemili hastalarda artmış adezyon moleküllerinin kardiovasküler olay gelişiminde rol oynama potensiyelleri vardır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Hyperlipidemia and hypertriglyceridemia cause increased cardiovascular risk. Adhesion molecules play a role in the atherosclerotic process. In our study, we examined the adhesion molecules with hyperlipidemia and hypertriglyceridemia and compared them with the control group. Desing, methods: Our study was planned as a cross-sectional and case-controlled study. 30 hyperlipidemic individuals and 30 hypertriglyceridemias were included in the study and 30 were included in the study. Serum homocysteine, sVCAM-1, sICAM-1, sP-selectin and sE-selectin levels of the individuals included in the study were measured by ELISA. Results: We found that serum homocysteine, sVCAM-1, sICAM-1 and sE-selectin levels were significantly higher in patients with hyperlipidemia than those with hypertriglyceridemia and control group. There was no statistically significant difference in serum homocysteine, sVCAM-1, sICAM-1 and sE-selectin levels between hypertriglyceridemia patients and control group. In terms of sP-Selectin levels, no statistically significant difference was found between the three groups. Conclusions: Increased adhesion molecules in patients with hyperlipidemia have the potential to play a role in the development of cardiovascular events.