LGBT çocuğa sahip ebeveynlerin deneyimleri ve sosyal hizmet gereksinimleri: Gökkuşağı Aile Grubu örneği
The experience of parents who have LGBT child and their social work needs: Example of Rainbow Family Groups
  1. Tez No: 508347
  2. Yazar: NAZLI GİZEM YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMA BUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Lezbiyen, gey, biseksüel ve transseksüel kişiler cinsel kimlikleri sebebiyle ayrımcılığa uğramakta, temel hak ve hizmetlere erişimleri engellenmektedir. Bu kimlikler yok sayılıp kamusal olarak herhangi bir destek sunulmasa da dernekler aracılığıyla LGBT desteklenmeye çalışılmakta, savunuculuk faaliyetleri yürütülmektedir. Ancak önemli bir boyut olan ebeveynler noktası birçok dernek tarafından da göz ardı edilmekte, var olan hizmetlerin sürdürülebilirliği bulunmamakta, ebeveynlerin yaşadıkları sorunlar çoğunlukla kendi çocukları tarafından bile görünmemekte ve ebeveynler yalnızlaştırılmaktadır. Bu araştırma LGBT çocuğu olan ebeveynlerin deneyimlerini görünür kılmak ve bu bağlamda ortaya çıkan sosyal hizmet gereksinimlerini tanımlamak amacıyla yapılmıştır. Ebeveynlerin deneyimleri ve gereksinimleri aile yaşam döngüsü içerisinde, gelişimsel olarak değişen ihtiyaçlar çerçevesinde ele alınmıştır. Gökkuşağı Aile Grubu toplantılarına katılım gösteren 8 ebeveyn ile derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Görüşmelerin analizinde MAXQDA 12 programı kullanılmıştır. Gerçekleştirilen analiz sonucunda; doğum öncesi süreçten itibaren ataerkil ve heteroseksist yapı sebebiyle ebeveynler üzerindeki baskının çeşitli şekillerde hissedildiği; dahil olunan sistemlerle birlikte bu baskının arttığı görülmüştür. Ebeveynlerin temel gereksinimlerinin eğitim, doğru bilgiye erişim, danışmanlık ve yönlendirme hizmetleri olduğu saptanmıştır. Ebeveynlerin sosyal hizmetler konusunda bilgi sahibi olmadığı,“sosyal hizmet uzmanı”kavramının kafalarında berraklaşmadığından destek alma ihtiyacı duyduklarında psikolog, psikiyatr gibi ruh sağlığı uzmanlarına başvurdukları, sorunlarının çözümünde sosyal hizmet uzmanlarını aktör olarak tanımlamadıkları bulunmuştur. Araştırma sonunda, elde edilen veriler ışığında, ebeveynlerin yaşam döngüsü boyunca karşılaştıkları sorunların azaltılması noktasında çeşitli aktörlere yönelik önerilerde bulunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Lesbian, gay, bisexual, and transsexual people are discriminated and prevented from their access to fundamental rights and services due to their gender identities. Even though these identities are ignored and no public support is offered, LGBT is supported through associations and advocacy activities. However, the critical issue of parents of LGBT people is ignored by many associations, the sustainability of existing services is not found, the problems that parents experience are often not even seen by their own children, and parents are isolated. This research was conducted in order to make the experiences of the parents of LGBT children visible and to identify the social service needs that arise in this context. Parental experiences and needs are addressed within the family life cycle and the context of developmentally changing needs. In-depth interviews are held with 8 parents that are the participants of the Rainbow Family Group meetings. Interviews are analyzed with MAXQDA 12. As a result of the analysis, the pressure on parents due to the patriarchal and heterosexist structure since prenatal period is felt in various forms, and it increases with the included systems. It is determined that the essential requirements of parents are education, right information access, counseling and guidance services. Parents have no knowledge of social services, and the concept of“social worker”is not clear for them. Therefore, they are applying to mental health professionals such as psychologists and psychiatrists when they need support, and do not define social workers as actors in solving their problems. At the end of the research, in the light of the data obtained, suggestions are made for various actors at the point of reducing the problems parents face during their life cycle.