Ebeveyn tutumlarının çocukların mizaç özellikleri ve duygu düzenleme becerileri üzerindeki rolü
The role of parenting styles on temperament characteristics and emotion regulation skills of children
- Tez No: 508352
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR YORBIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Işık Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
AMAÇ: Bu araştırmanın amacı, okul öncesi dönem çocuklarında ebeveyn tutumları ile çocukların duygu düzenleme becerileri ve mizaç özellikleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. YÖNTEM: Araştırmanın örneklemini T.C. Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı özel ve resmi kreş ve anaokullarında eğitim gören 4 ve 5 yaşındaki 102 (47 kız, 55 erkek) çocuk ve ebeveyni oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak ailenin demografik özellikleri hakkında bilgi almak için araştırmacı tarafından oluşturulan ''Sosyodemografik Bilgi ve Veri Formu'', ebeveyn tutumlarını ölçmek için ''Ebeveyn Tutum Ölçeği (ETÖ)'', çocukların mizaç özelliklerini ölçmek için ''Çocuklar için Kısa Mizaç Ölçeği (ÇKMÖ)'' ve çocukların duygu düzenleme becerilerini ölçmek için ''Duygu Düzenleme Ölçeği (DDÖ)'' kullanılmıştır. Ebeveyn tutumlarının, çocukların mizaç özellikleri ve duygu düzenleme becerileri üzerindeki etkisini incelemek için basit doğrusal regresyon analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
AIM: The aim of present research is to examine the effect of the parenting style on the emotion regulation ability and temperament traits of preschool children. METHOD: The study was conducted with 102 (47 females, 55 males) 4-5 years-old students who are studying in preschool and kindergartens approved by the T. R. Ministry of Education. To collect data, the researcher used ''Socio-Demographic Information and Data Form'' to be informed about the demographic characteristics of the family, ''Parental Attitude Scale'' to measure parenting style, ''Emotion Regulation Checklist-Parent and Teacher Forms (ERC)'' to measure the emotion regulation ability of children, and ''The Short Temperament Scale for Children-Parent Form (STSC)'' to measure the temperament traits of children. A simple linear regression analysis was conducted to examine the effect of parenting style on the children's emotion regulation ability and the temperament traits.