Hiperoksik akciğer hasarı oluşturulan yenidoğan ratlarda bosentanın akciğerdeki histopatolojik ve biyokimyasal etkileri
Histopathological and biochemical effects of bosentan on hyperoxia-induced lung injury in neonatal rats
  1. Tez No: 508359
  2. Yazar: ÖZGÜN TABAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZMERT MUHAMMET ALİ ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET Hiperoksik akciğer hasarı oluşturulan yenidoğan ratlarda bosentanın akciğerdeki histopatolojik ve biyokimyasal etkileri Dr. Özgün TABAN Bronkopulmoner displazi (BPD) prematüre bebeklerde önemli morbidite ve mortalite nedeni olmaya devam etmektedir. Günümüzde etkinliği kanıtlanmış bir tedavi modeli bulunmamaktadır. Çalışmamızda nonspesifik bir endotelin reseptör antagonisti olan, antioksidan ve antiinflamatuar özellikleri bilinen bosentanın, hiperoksik akciğer hasarı (HAH) oluşturulan ratlarda akciğerdeki histopatolojik ve biyokimyasal etkileri araştırıldı. Postnatal üçüncü günde başlayıp 13. güne kadar devam eden deneyde rat yavruları randomize olarak altı gruba ayrıldı. Grup 1 (oda havası, kontrol grubu, n=6), Grup 2 (HAH, n=8), Grup 3 (bosentan, n=7), Grup 4 (HAH+salin, n=7), Grup 5 (HAH+erken bosentan, erken bosentan tedavi grubu, n=6) ve Grup 6 (HAH+ geç bosentan, geç bosentan tedavi grubu, n=7). HAH için ratlar postnatal 3-13. günlerde plexiglastan imal edilen kapalı alanda hiperoksiye (O2 konsantrasyonu %90±2) maruz bırakıldı. Bosentan 30 mg/kg/gün intraperitoneal (İP) tek dozda uygulandı. Postnatal 14. günde tüm ratlar dekapite edildi. Histopatolojik değerlendirmede; alveol yüzey alanı, fibrozis ve düz kas aktin“SMA”skoru için sağ akciğer dokusu, biyokimyasal değerlendirmede interlökin-1ß (IL-1ß), IL-6, IL-10, tümör nekrozis faktör alfa (TNF-𝛼), malondialdehid (MDA), total antioksidan kapasite (TAS) ve total oksidan kapasite (TOS) için sol akciğer dokusu kullanıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Histopathological and biochemical effects of bosentan on hyperoxia-induced lung injury in neonatal rats Dr. Özgün TABAN Bronchopulmonary dysplasia (BPD) remains to be an important cause of morbidity and mortality in premature infants. Currently, there is no proven effective treatment modality for BPD. In our study, the histopathological and biochemical effects of bosentan, which is a non-specific endothelin receptor antagonist and known antioxidant and anti-inflammatory properties, on hyperoxia-induced lung injury (HLI) of rat-pups were invastigated. The experiment was performed on newborn rat-pups from 3rd day to 13th postnatal days. They were randomly divided into six groups. Group 1 (room air, control group, n=6); Group 2 (HLI, n=8); Group 3 (bosentan, n=7); Group 4 (HLI+saline, n=7); Group 5 (HLI+early bosentan, early treatment group, n=6) and Group 6 (HLI+late bosentan, late treatment group, n=7). For HLI, the rats were exposed to hyperoxia (O2 concentration 90%±2) between the postnatal 3rd day and 13th days in a closed space produced from plexiglass. Bosentan was administered intraperitoneally with a dose of 30 mg/kg/day. All of the rats were decapitated on the postnatal 14th day. On the histopathological evaluation, the right lung tissue was used for alveolar surface area, fibrosis, and smooth muscle actin“SMA”score. On the biochemical evaluation, the left lung tissue was used for interleukin-1ß (IL-1ß), IL-6, IL-10, tumor necrosis factor alpha (TNF-𝛼), malondialdehyde (MDA), total antioxidant capacity (TAC), and total oxidant capacity (TOC).