Azotlu gübrenin triticalede verim ve verim komponentlerine etkisi üzerine bir araştırma
- Tez No: 50837
- Danışmanlar: PROF.DR. İBRAHİM DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 22
Özet
ABSTRAKT: Bornova koşullarında 1994-95 yılında yürütülen bu çalışmada 4 farklı N dozu ( 0-10- 15 ve 20 kg / da N )' nun 2 triticale çeşidi ( Eronga ve Juanillo )' nde verime olan etkileri araştırılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre; N dozu ile metrekarede bitki sayısı arasında istatistiki açıdan bir ilşki gözlenmezken, metrekarede kardeş sayısı, bitki boyu, dane verimi ve protein oranı en yüksek doz olan 20 kg / da N dozu uygulamasında sırasıyla; 3.317 adet, 137.850 cm, 550 kg / da ve % 16.891 olarak saptanmıştır. Sonuç olarak; özellikler N dozu ile linear bir artış göstermiştir. ABSTRACT : In this study the effect of four different N doses (0-10-15 and 20 N kg / da ) on the yield of two triticale varieties ( Eronga and Juanillo ) were investigated under Bomova ecological conditions during the year 1994 - 95. According to the results achieved that there was no relation between the number of plants / m2 with the N doses. The highest values for tiller / m2, plant height, grain yield and protein ratio were recorded as 3.317 tiller / m2, 137.850 cm, 550 kg / da and % 16.891 respectively with the highest N dose of 20 kg / da. Consequently; these characteristics showed a linear increase with increasing N dose.
Özet (Çeviri)