2016 Avrupa Futbol Şampiyonasında en başarılı dört takımın oyun sistemleri ile hücum varyasyonlarının incelenmesi
Analysis of the most four succesful teams systems' and their offense variations in 2016 European Football Championship
- Tez No: 508381
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT AÇAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Amaç: Bu araştırma ile 2016 UEFA Avrupa Futbol Şampiyonasında ilk dört'e giren takımların planlı hücum organizasyonlarının yapısı incelenerek, gol pozisyonlarıyla birlikte sistemlerden hücuma çıkış stratejilerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Çalışma nitel bir durum çalışması olup, bu çalışmanın örneklemi 2016 UEFA Avrupa Futbol Şampiyonasında mücadele eden ve şampiyonayı ilk dört sırada bitiren Portekiz, Fransa, Almanya ve Galler Futbol Milli takımları oluşmaktadır. Maçlar canlı yayında ve sonradan bilgisayardan seyredilerek oluşturulan maç izleme kriter cetveli yöntemi ve el notasyon sistemi ile analiz edilmiştir. Bulgular: 2016 Avrupa Futbol Şampiyonasında en başarılı dört takım farklı oyun sistemlerini uygulamıştır. Sistemlerden hücuma çıkış stratejilerinde farklılıklar gözlemlenmiştir. Özellikle ofansif pozisyonlarda farklı pozisyonları oynayabilme özelliğine sahip oyuncular ile hücumda çeşitlilik sağlanmıştır. Sonuç: Futboldaki yenilikleri planlı ve takım halinde uygulayabilen, farklı oyun sistemlerini oynayabilen, hücum stratejilerini planlı şekilde ortaya koyabilen, skora göre oyun taktiğini değiştirebilen ve oyuna hükmetmede başarılı olan takımların bu özellikleri ile daha başarılı olduğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, the structure of the planned offensive organizations of the most succesful four teams in the 2016 UEFA European Football Championship was examined and it was done in order to determine the exit strategies from the systems together with the goal positions. Material and Method: The study is a qualitative case study and the sample of this study consists of Portugal, France, Germany and Wales Football National teams who competed in the 2016 UEFA European Football Championship and finished the championship in the most succesful four places. Matches were analyzed in live broadcasts and later by watching the match tracking method and hand notation system created by watching from the computer. Findings: The four most successful teams in 2016 European Football Championship adopted various play systems. Differences were observed in the offense strategies of the systems. Especially thanks to players with abilities to play in various positions in offensive positions, a variety in the offense was ensured. Conclusion: It was concluded that teams which can adopt innovations in football in a planned manner and as a team, implement offensive strategies in a planned manner, change the playing tactics in accordance with the score and be successful in dominating the game are more successful with these characteristics of them.