Engelli çocuğu olan bireylerin depresyon ve umutsuzluk düzeyleri ile algılanan sosyal destek arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determination of the relationship between perceived social support and depression, hopelesness levels of individual with disabiled children
  1. Tez No: 508400
  2. Yazar: MELEK AYTEKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURGÜL ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu araştırma, engelli çocuğu olan bireylerin depresyon ve umutsuzluk düzeyleri ile algılanan sosyal destek arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacı ile tanımlayıcı olarak 15 Şubat-15 Ekim 2017 tarihleri arasında yapıldı. Araştırmanın evrenini, T.C. Sağlık Bakanlığı'na bağlı Gaziantep' te bulunan kadın doğum ve çocuk hastalıkları hastanesi' ne engelli çocuğu için yatarak veya ayaktan tedavi görmek için başvuran bireyler oluşturdu. Örneklem sayısı power-güç analizi ile hesaplanarak 200 olarak belirlendi. Çalışma kriterlerine uygun olan 205 birey çalışmaya dahil edildi. Araştırmanın verileri“Kişisel Bilgi Formu”,“Beck Depresyon Ölçeği”,“Beck Umutsuzluk Ölçeği”ve "Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği'' ile toplandı. Araştırmaya katılan engelli çocuğu olan bireylerin ölçek toplam puan ortalamaları; Beck depresyon ölçeği 21,53±12,82, Beck umutsuzluk ölçeği 9,21±4,75, Çok boyutlu algılanan sosyal destek ölçeği 44,72±15,72 olarak saptandı. Depresyon düzeyi yüksek olan bireylerin umutsuzluk düzeylerinin yüksek (r=0,594, p=0,000), umutsuzluk düzeyleri yüksek olan bireylerin algıladıkları sosyal desteğin düşük olduğu (r=-0,149, p=0,033), depresyon düzeyleri yüksek olan bireylerin algıladıkları sosyal destek düzeylerinin düşük olduğu (r=-0,128, p=0,068) saptandı.
Özet (Çeviri)
The study was conducted as a descriptive study between February 15 and October 15, 2017 to determine the relationship between depression, hopelessness and perceived social support levels of individuals with disabled children. The universe of research created individuals with disabilities who were applying for outpatient or inpatient treatment on the obstetrics and gynecology hospital affiliated to the T.C. Ministry of Health, in Gaziantep. The number of samples was determined as 200 by power analysis. 205 individuals who met the study criteria were included in the study. The data of the study were collected by“Personal Information Form”,“Beck Depression Scale”,“Beck Hopelessness Scale”and“Multidimensional Scale of Perceived Social Support”.The total average of the scores of the parents who have participated in the research; depression 21,53±12,82, hopelessness 9,21±4,75, and perceived social support as 44,72±15,72. Individuals with high depression level had higher hopelessness levels and those with lower depression levels had lower hopelessness levels (r=0,594, p=0,000). Individuals with high levels of depression were found to have higher levels of hopelessness (r = 0.594, p = 0.000), individuals with higher hopelessness had lower levels of social support (r = -0,149, p = 0.033) (r = -0,128, p = 0,068).