Beden eğitimi ve spor öğretmenliği lisans programının değerlendirilmesi
Evaluation of physical education and sport teacher license program
  1. Tez No: 508419
  2. Yazar: AYSEL KIZILKAYA NAMLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CENK TEMEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Amaç: Bu araştırmada Türkiye'de 1998 yılından beri uygulanmakta olan beden eğitimi ve spor öğretmenliği lisans programının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Araştırmada nitel ve nicel araştırma yöntemlerinin birlikte kullanıldığı karma yöntem (mixed method) araştırma modelinden iç içe karma desen kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Türkiye'deki üniversitelerden 302 öğretim elemanı ve lise/ortaokullarda çalışan 458 beden eğitimi öğretmeni oluşturmaktadır. Verilerin analizinde nicel araştırma verileri için betimsel analiz; nitel araştırma verileri için betimsel ve içerik analizi kullanılmıştır. Bulgular: Araştırma sonuçlarına göre, öğretim elemanları ve öğretmenler lisans programında yer alan Beden Eğitimi ve Sporun Temelleri, Sağlık Bilgisi ve İlkyardım, Atletizm, Psikomotor Gelişim, Eğitsel Oyunlar, Etkili İletişim Becerileri, Bilimsel Araştırma Yöntemleri ve Öğretmenlik Uygulaması derslerini en fazla gerekli görmektedirler. Öğretim elemanlarına göre gereklilik oranı en düşük dersler; Artistik Jimnastik, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, Türk Eğitim Tarihi, Temel Müzik Eğitimi ve Türk Eğitim Sistemi ve Okul Yönetimi dersleridir. Öğretmenlere göre ise, bu derslere ilave olarak; Araştırma Projesi, Bilgisayar, Türkçe, Yabancı Dil, Türk Eğitim Sistemi ve Okul Yönetimi ve Türk Eğitim Tarihi dersleri gereklilik oranları en düşük olan derslerdir. Sonuç: Araştırma sonucunda lisans programında alan bilgisi derslerindeki uygulamalı derslerin yetersiz olduğu, genel kültür alanındaki derslerin yeterli olduğu ancak bu derslerin daha çok seçmeli olması gerektiği, öğretmenlik meslek bilgisi derslerinde ise ders içeriklerinin beden eğitimi alanına uyarlanamadığı ve öğretmenlik stajının yetersiz olduğu belirlenmiştir. Bu sonuçlara göre; beden eğitimi ve spor öğretmenliği lisans öğretim programının güncellenmesi gerektiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study, it is aimed to evaluate physical education and teaching of sport degree program which has being implemented in Turkey since 1998. Material and Method: The embedded design of the mixed method research model, in which qualitative and quantitative research methods are used together, is used in the research. The research sample consists of 302 university lecturers in Turkey and 458 physical education teachers working in high / middle schools. During the data analysis; quantitative data is analyzed according to descriptive analysis, qualitative data is analyzed according to descriptive and content analysis. Findings: According to the results of the research; program instructors and teachers think that the most important lessons among the other lessons in the degree program are Physical Education and Basis of Sports, Health Information and First Aid, Athletics, Psychomotor Development, Educational Games, Effective Communication Skills, Scientific Research Methods and Teaching Practice. The lessons of which requirement degrees are the lowest according to lecturers are Artistic Gymnastics, Atatürk's Principles and History of Turkish Revolution, History of Turkish Education, Basic Music Education and Turkish Education System and School Administration. According to the teachers; in addition to these lessons, Research Project, Computer, Turkish, Foreign Language, Turkish Education System and School Management, and Turkish Education History courses have the lowest requirement ratio. Conclusion: As a result of the research; it was determined that the applied courses in the degree program are inadequate, the courses in the general culture area are sufficient but these courses should be more selective, the courses related with teaching pedagogy cannot be adapted to Physical Education lessons and the teaching practices are inadequate. According to these results; it can be said that the degree program of physical education and sport teacher should be updated