İdrar kültürlerinden izole edilen siprofloksasin dirençli ve duyarlı escherichia coli suşlarında fosfomisin trometamol duyarlılığı ve bu duyarlılığın iki farklı yöntemle in vitro araştırılması
The sensitivity to fosfomycin tromethamine of ciprofloxacin sensitive and/or resistant escherichia coli strains those isolated from urine cultures, and comparison of two different methods in detection of fosfomycin tromethamine sensitivity
  1. Tez No: 508433
  2. Yazar: SELDA CANVER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. JÜLİDE SEDEF GÖÇMEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Çalışmamızda siprofloksasine karşı direnç oranı giderek artan üriner sistem enfeksiyonu etkeni olan E.coli suşlarında fosfomisin trometamol duyarlılığını belirlemeyi ve bu duyarlılığı belirlemede kullanılan iki farklı yöntemin etkinliğini karşılaştırmayı amaçladık. Materyal Metod: Bu çalışmada; Ocak 2007?Haziran2007 tarihleri arasında Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji laboratuarına poliklinik ve servislerden gelen, üriner sistem enfeksiyonu ön tanısı almış hastaların idrar örneklerinden izole edilen 307 E.coli suşunda Kirby Bauer disk difüzyon yöntemi ile sirofloksasin ve fosfomisin duyarlılığı belirlendi. Metot karşılaştırması amacıyla rastgele seçilen Siprofloksasin duyarlı ve dirençli 50'şer E.coli suşunda fosfomisin trometamol duyarlılığı ayrıca agar mikrodilüsyon yöntemi ile de çalışıldı. Sonuçlar: Çalışılan 307 suşun 303 tanesi (%98.7) Fosfomisin trometamol`e, 196 tanesi (%63.8) siprofloksasin'e duyarlı bulundu. Rastgele seçilen Siprofloksasine dirençli 50 E.coli suşunda disk difüzyon yöntemiyle Fosfomisin trometamol duyarlılığı %100 olarak saptanırken agar mikrodilüsyon yöntemiyle bu oran %98 olarak tespit edilmiştir. Siprofloksasine duyarlı 50 E.coli suşunda ise duyarlılık her iki yöntemle de %94 olarak bulunmuştur. Fosfomisin trometamol duyarlılığı suşların siprofloksasin'e duyarlı olup olmamalarından etkilenmediği gibi bu duyarlılığı belirlemede disk difüzyon ve agar mikrodilüsyon metotları arasında anlamlı bir farklılık görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
To detect the sensitivity to fosfomycin tromethamine of Escherichia coli strains, the most common infective agent of urinary system, that develop resistant to ciprofloxacin with increasing trend and comparing the effectiveness of two different detection in-vitro methods of the sensitivity to fosfomycin tromethamine.Material(s) and Method(s): Three hundred and seven E. coli strains those isolated from urinary samples of patients with urinary infection, attempted to polyclinic and clinics of University of Kırıkkale, studied at microbiology laboratory of the same university hospital between January 2007 and June 2007. The sensitivity to fosfomycin tromethamine and ciprofloxacin E. coli strains was all studied by Kirby Bauer disk diffusion test. As well, the sensitivity to fosfomycin tromethamine of randomly selected 50 ciprofloxacin resistant and 50 sensitive E. coli strains by microdilution agar method. The results of two detection methods were compared subsequently.Results: Of these studied 307 E. coli strains, 303 (98.7%) strains were found to be sensitive to fosfomycin tromethamine, whereas 196 (63.8%) strains showed sensitivity to ciprofloxacin. The sensitivity to fosfomycin tromethamine of randomly selected 50 ciprofloxacin resistant E. coli strains was found to be 100% by disk diffusion method, and 98% by agar microdilution method. Likewise the sensitivity to fosfomycin tromethamine of randomly selected 50 ciprofloxacin sensitive E. coli strains was detected as 94% by both two methods. Conclusion: The sensitivity to fosfomycin tromethamine of E. coli strains was found to be regardless from ciprofloxacin sensitivity and/or resistance, in addition there is not any significant difference between the detection rate of disk diffusion and agar microdilution tests in detecting the sensitivity to fosfomycin tromethamine of E. coli strains.