14-18 yaş grubu genç erkeklere uygulanan futbol beceri antrenmanının temel motorik özellikler ve antropometrik parametreler üzerine etkisi
The effect of 14-18 age group young males' football skills trainning on the basic motor skills, and the antropometric parameters
- Tez No: 508437
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL GÖKHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZETBu çalışmanın amacı 16 haftalık futbol beceri antrenmanının futbolcularda temel motorik özellikler ve antropometrik özelliklerin gelişimi üzerine etkisinin olup olmadığını araştırmaktır.Çalışmada deneklerin, antropometrik (boy uzunlukları, Vücut ağırlıkları, deri altı yağ kalınlıkları, çevre ölçümleri), motorik (esneklik, şınav, mekik, bacak kuvveti, kan basıncı, aerobik ve anaerobik dayanıklılık, sürat) ve futbol becerileri (şut, slalom ve top sektirme) değerleri literatürde kullanılan ölçüm araçları ile ölçülmüştür.Araştırmadan elde edilen ham verilerin çözümlenmesinde SPSS 18.0 paket programı kullanılmıştır. İlk ve son testler arasındaki farklılığı bulmak için paired-samples t testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThe purpose of this study is based on a 16 week soccer skills soccer training on the development of motoric characteristics and anthropometric characteristics to investigate whether the effect.Subjects in the study, anthropometric (height lengths, body weights, thickness of subcutaneous fat, environmental measurements), motoric (flexibility, push-ups, sit-ups, leg strength, blood pressure, aerobic and anaerobic endurance, speed), soccer skills (shooting, slalom and the ball bouncing) were measured.SPSS 18 package program was used to analyze the data. To find the difference between the first and last tests, paired-samples t test was used.