Darbe genişlil modülasyonlu kesintisiz gıda kaynağı tasarımı ve gerçekleştirilmesi
  1. Tez No: 50847
  2. Yazar: M.KEMAL TUNCEL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SABRİ ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Ill ÖZET Elektrik günümüzde hayatımıza tamamen girmiş ve artık insanoğlunun vazgeçemiyeceği bir enerji haline gelmiştir. Öyleki çok kısa süreli elektrik kesintilerine bile dayanamaz hale geldiğimiz gibi bu kesintiler çalışmakta olan bir çok elektrikli eşyaların veya makinaların durmasına, bu da iş gücü, zaman ve maddi kayıplara sebebiyet vermektedir. Bunun yanında elektrikli tıbbi cihazlar, bilgisayarlar teraziler, yazarkasalar, fakslar, telefon santralleri, akar yakıt pompaları gibi bir çok elektrikli alet ve makinalar için kesintiden etkilenme durumlarının önemine göre bir kesintisiz güç kaynağına ihtiyaç duyulmaktadır. Kesintisiz güç kaynakları fazlaca kullanıldığından ve çı kışı 220 V, 50 Hz'lik Sinüs dalga şekilli elektrik enerji sini düzenli bir şekilde üreten ayrıca şebeke izolasyonu ve regülasyonu yapan kesintisiz güç kaynağı (UPS = Uninter- uptable Power Supply) dizayn edilerek yapılmış ve çalıştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Nowadays the electricity is the most important energy in our life that we could not give up it. In fact, human does not want terables of electricity because of their goods. The stop of electricity machines is caused financial and time lost. Actually, many electricity machines for example medical e- quipments and machines, computers, balances, printers, fax- imiles, telephone santrals and fuel pomps need uninter- uptable power supply according to their importance. This work is made for showing UPS that the uninteruptable power supply is used as much with the output of 220V 50 Hz sinüs and produced electricity as regular and making net work isolation and regulation.