Harici optik geribeslemeli yarı iletken lazerlerde kaos
Chaos in semiconductor lasers with external optical feedback
  1. Tez No: 85809
  2. Yazar: NURETTİN GÖKŞENLİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİL HALDUN GÖKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Eğitim ve Öğretim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering, Education and Training
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada, harici optik geribeslemeli yarıiletken lazerler için, lazer oran denklemleri çözülerek kaotik bölge davranışları incelenmiştir. Nümerik çözümler sonucunda, parametrelere bağlı olarak, nonlineer sistemin kaosa girdiği görülmüştür. Kaotik bölgedeki parametre değerlerinin kullanılmasıyla sistem kaosa gitmektedir ve böylece kaotik çekiciler ortaya çıkmıştır. Parametre değerlerinin, kaotik bölgenin dışında alınmasıyla sistemin kaos bölgesinden çıktığı ve kararlı bir durum aldığı görülmüştür. Bilim Kodu : 626.05.01 Anahtar Kelimeler : Lazer, Kaos, Optik
Özet (Çeviri)
In this study, laser rate equations were computed for semiconductor lasers with external optical feedback so that chaotic region behaviours were examined. Through the numerical solutions, it was observed that the nonlinear systems routed to chaos by using some parameters in the chaotic region, so that the chaotic attractors were obtained. It was also observed that the system was routed out of chaos when the parameters choosen out of the chaotic region and tended to be stable. Science Code : 626.05.01Key Words : Laser, Chaos, Optic