Üç boşluklu lazer diyod karakteristikleri ve frekans kaymasının bastırılması
The Characteristics of three cavity laser diodes and supression of frequency shifting
- Tez No: 65664
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KENAN DANIŞMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZET Akım modülasyonu ve sıcaklık değişimlerinin sebep olduğu kırılma indisindeki değişim yüzünden ortaya çıkan osilasyon frekansı kayması, özellikle fiber optik haberleşme sistemlerinde kromatik dispersiyon ve modal gürültü oluşturduğundan, şiddet modülasyonu için istenmiyen bir durumdur. Bu çalışmada statik ve dinamik durumda ortaya çıkan osilasyon faz kayması, üç boşluklu lazer diyot yapısı için teorik olarak incelenmiştir. Birinci bölümde, lazerin tarihçesi özetlenmiş ve teorisi izah edilmiştir. Daha sonra lazerlerin özellikleri açıklanmıştır. Yarıiletken lazer teorisi özet olarak ikinci bölümde verilmiştir. Üçüncü bölümde ise, Fabry-Perot ve harici boşluklu lazerlerin prensipleri açıklanmıştır. Üç boşluklu yarıiletken lazerlerin modellenmesi, modellemede etkin olan eşik şartı, kazanç şartı, faz şartı ve eşik akımının azaltılmasının temelleri, dördüncü bölümde analiz edilmiştir. Beşinci bölümde, lazer diyodun spektral çizgi genişliğini analiz etmede kullanılan spektral çizgi genişliği teorisi açıklanmış, Henry analizi özetlenmiştir. Altıncı bölümde, dinamik yapı altında osilasyon frekansının kaymasının ve osilasyon frekansı kaymasının bastırılmasının, üç boşluklu lazer diyodun modellenmesine etkileri incelenmiştir. Son bölümde ise, sonuçlar verilmiştir. Lazerin eşik kazancında, yansıyan alanın fazına bağlı olarak optik geribesleme altında, eşik akımı optik geribesleme arttıkça azalmaktadır. Üç boşluklu lazer diyot için ışıma frekansı kaymasının harici boşluklu lazerlere göre iyileştirilmesi üzerinde çalışılmış ve bunu etkileyen parametreler belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY Oscillation frequency shift (OFS) caused by refractive index change due to current modulation and temperature variation is an unwanted phenomenon for intensity modulation because of chromatic dispersion or modal noise is generated in practical fiber applications. In this thesis, static and dynamic behaviour of a three-cavity laser diode model have been analyzed and oscillation phase shift under the dynamic structure is explained theoretically. In the first chapter, the history of lasers is summarized and lasers are classified into four groups and explained briefly. The laser theory is then introduced. Theory of semiconductor lasers is summarized and the principals of Fabry-Perot and external cavity lasers are given in the second and third chapters, respectively. In the fourth chapter, three-cavity semiconductor lasers are first modelled. Their the threshold condition, gain condition, phase condition, and decreasing of threshold condition are then analysed. In the fifth chapter, to analyse the spectral linewidth of laser diodes used are expressed using Henry analysis to illustrate the spectral linewidth. In the six chapter, the effects of oscillation frequency shift under dynamic structure and oscillation frequency shift suppression on the model of three cavity laser diode are shown. The results have shown that when the optical feedback is increased depending on the phase of the reflected field, the threshold gain of laser is decreased. However, it is found that, the model proposed has provided an improvement on the oscillation frequency shift for three cavity laser diode comparing with for a solitary laser and external cavity lasers.