Fiberle güçlendirilmiş periodontal splintler ve anterior diş eksikliklerinde fiberle güçlendirilmiş rezin köprülerin retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of fiber-reinforced periodontal splints and fiber-reinforced resin bridges in missing anterior teeth
- Tez No: 508505
- Danışmanlar: PROF. DR. NİMET ÜNLÜ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu retrospektif çalışmanın amacı fiberle güçlendirilmiş rezin splintlerin ve anterior tek diş eksikliğinde fiberle güçlendirilmiş adeziv köprülerin klinik performanslarının değerlendirilmesidir. Bu tez çalışmasında Selçuk Üniversitesi Restoratif Diş Tedavisi Anabilim Dalı'nda 2001- 2012 yılları arasında toplamda 65 hastaya uygulanan, FGK restorasyonların retrospektif değerlendirilmesi; ulaşılabilen 32 hastaya uygulanan 34 restorasyonun üzerinden yapıldı. Klinik değerlendirme anatomik form, marjinal adaptasyon, marjinal renklenme, sekonder çürük ve retansiyon kategorileri için USPHS (Amerika Halk Sağlığı Servisi) modifiye kriterlerine göre yapıldı. Restorasyonların mevcut durumları fotoğraflanarak kayıt altına alındı. Hasta memnuniyet derecesi görsel analog skala (VAS) kullanılarak değerlendirildi ve periodontal cep derinlikleri ölçüldü. Her bir çalışma birimini bir restorasyon ünitesi oluşturdu. Elde edilen klinik takip verileri ki kare testi ile istatistiksel olarak analiz edildi. Kategoriler başlangıç değerlerine göre değerlendirildiğinde aradaki fark istatistiksel olarak anlamlıdır (p0.05). En başarılı sonuçlar SK (splint köprü) ve SEKR (splint –estetik kombine restorasyon) gruplarında elde edilirken, restorasyon kayıplarının tümü ve tamir gereksinimlerinin çoğu SR (splint restorasyon) grubunda meydana gelmiştir. Veriler değerlendirildiğinde tüm restorasyonların en az 5 yıl boyunca kullanıldığı görülmüştür. Klinik değerlendirme sırasında %62'si kullanılabilir durumdayken, %38'i kaybedilmiştir. Değerlendirilen 32 hastanın 20'si (%62,5) restorasyonlarla ilgili memnuniyetlerini 90-100 arası 8'i (%25) 80-90 arası 4'ü (%12,5) 70-80 arası olarak değerlendirmiştir. Başlangıç cep derinliklerine ulaşılamasa da hastaların 5 yıl sonundaki cep derinlikler 2,3-3,8 mm; 10 yıl üzerinde ise 2,4-5,2 mm arasında bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this retrospective study is to evaluate the clinical performance of fiber-reinforced resin splints and fiber-reinforced adhesive bridges in the anterior single tooth defect. In this thesis study retrospective evaluation of FRC restorations applied to 65 patients in Selçuk University Department of Restorative Dentistry between 2001 and 2012; over 34 restorations applied to 32 accessible patients. Clinical evaluation was done according to USPHS (United States Public Health Service) modification criteria for anatomic form, marginal adaptation, marginal coloration, secondary caries and retention categories. The present conditions of the restorations were photographed and recorded. Patient satisfaction level was assessed using visual analogue scale (VAS) and periodontal pocket depth was measured. Each unit of work constituted a restoration unit. Clinical follow-up data obtained were statistically analyzed by Chi square test. When the categories were evaluated according to initial values, the difference was statistically significant (p 0.05). While the most successful results were obtained in the SK (splint bridge) and SEKR(splint-aesthetic combined restoration) groups, most of the restoration losses and repair requirements were found in the SR (splint restoration) group. All restorations have been used for at least 5 years when the data are evaluated. During clinical evaluation, 62% were available while 38% were lost. Of 32 patients evaluated, 20 (62.5%) rated their satisfaction with restorations between 90-100 as 8 (25%) 80-90 as 4 (12.5%) as 70-80. Although the initial pocket depths could not be reached, the pocket depths of the patients at the end of 5 years were 2,3-3,8 mm; It is found between 2.4-5.2 mm over 10 years.