Ayın evrelerinin ve çekim kuvvetinin beyin damar hastalıkları üzerine etkisi
Effect of the moon phases and its gravitational force on the serebrovascular diseases
  1. Tez No: 508506
  2. Yazar: VEDAT ATAMAN SERİM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜLKÜ TÜRK BÖRÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Amaç Ay'ın birçok kronobiyolojik hadisede ve doğa fenomeninde pivotal rol oynadığı uzun zamandır bilinmektedir. Bu çalışmanın amacı Ay'ın evrelerinin ve gravitasyonel çekim kuvvetinin beyin damar hastalıkları üzerine etkisini araştırmak olarak belirlenmiştir. Yöntem Bu çalışma retrospektif kesitsel hastane tabanlı olarak tasarlandı. 31/12/2015-30/06/2017 tarihleri arasında TC. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nöroloji kliniğine başvuran ve danışılan 3703 adet uygun ICD10 tanı koduna sahip, dahil etme ve dışlama ölçeklerini sağlayan hasta kabul edilmiştir. Ay'ın gravitasyonel çekim kuvveti Newton'ın evrensel kütle/gravitasyonel çekim denklemiyle hesaplanmıştır. Sinodik aya göre Ay'ın evreleri 8 farklı döneme ayrılmış ve astronomik almanak/online veritabanları aracılığı ile belirlenmiştir. Sonuçlar Erkek hastalarda hemorajik inme olguları en sık %24 ile hilal evresinde, en az ise %4,2 ile dolunay evresinde izlenmiştir. Erkek hastalarda iskemik inme olguları en sık %19,2 ile büyüyen kambur /şişkin ay evresinde, en az ise %6,2 ile dolunay evresinde izlenmiştir. Erkek hastalarda TİA/GIA olguları incelendiğinde ise en sık %19,4 ile küçülen ay/solan kambur evresinde, en az ise %7,1 ile ilk dördün ardından ise %7,7 ile dolunay evresinde izlenmiştir. (P=0,029) Yorum Bu çalışmanın sonuçları, erkek hastalarda Ay'ın evrelerinin beyin damar hastalıkları üzerine tetikleyici olan bir faktör olabileceğini göstermektedir. Mevcut durumda bu çalışma beyin damar hastalıkları ile Ay etkisini inceleyen en detaylı çalışmalardan biri olmak ile birlikte gelecek çalışmalar açısından yol gösterici birçok özelliği bünyesinde bulundurmaktadır.
Özet (Çeviri)
Purpose/Aim The Moon is known to play a pivotal role in many chronobiological events and phenomena of nature for a long time. The aim of this study was to investigate the effects of the Moon's phases and gravitational pull force on cerebrovascular disease. Materials and Methods This study was designed as a retrospective cross-sectional hospital-based study. 3703 patients which are admitted or consulted in TR. Health Sciences University Lütfi Kırdar Kartal Training and Research Hospital Neurology Clinic between the dates 31/12 / 2015-30 / 06/2017 with appropriate ICD10 diagnostic codes and ensuring inclusion and exclusion criterias are accepted to the study. The gravitational gravitational force of the Moon is calculated by Newton's law of universal gravitation. According to the synodic lunar month, the phases of the Moon are divided into 8 different periods and are determined through astronomical almanac / online databases. Results In male patients, hemorrhagic stroke cases were observed most frequently in Waxing crescent (24%), and least frequently in fullmoon phase( 4.2%). Ischemic stroke cases in male patients were observed most frequently in the Waxing gibbeous (19.2%) and least frequently in the full moon phase(6.2%). When the cases of TIA in male patients were examined, it was observed most commonly in the Waning gibeous(19,4%) and least commonly in the firstquarter (7,1%) followed by fullmoon(7,7%) . (P = 0.029) Conclusion The results of this study show that the moon phases may be a triggering factor for cerebrovascular disease in male patients.Currently, this study is one of the most detailed studies examining the effects of Moon on cerebral vascular diseases and it has many features that will guide the future studies.