Hepatosellüler karsinomlu hastaların klinik ve epidemiyolojik özellikleri
The clinical and epidemiological characteristics of patients that have hepatocellular cancer
  1. Tez No: 508532
  2. Yazar: FEYZİ KANGÜL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ARİF MANSUR COŞAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Bu retrospektif çalışmada hepatosellüler karsinom (HSK) tanılı hastaların etiyolojisi, klinik özellikleri ve epidemiyolojik özellikleri incelenmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metod: Bu retrospektif çalışmada Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi'ne, 2003 ve 2014 yılları arasında başvuran ve HSK tanısını histopatolojik ya da klinik-radyolojik olarak alan hastaların demografik özellikleri, etiyolojileri, tümörün özellikleri ve uygulanan tedaviler incelendi. Bulgular: Çalışmaya 129 HSK'lı (101 erkek, 28 kadın, ortalama yaş 65.4 ± 13.7) hasta alındı. Erkek/kadın oranı 3.6/1 idi. Etyolojik olarak bakıldığında özellikle viral nedenler ön planda olmak üzere hastaların %48,8'i hepatit B virus enfeksiyonu (n=63), %20,9'u hepatit C virus enfeksiyonu (n=27) ve % 23,2'side etyolojisi bilinmeyen kriptojenik vakalardan (n=30) oluşmaktaydı. Alfa-feto protein düzeyi vakaların %69,9'unda 400 ng/ml'nin altındaydı. Tanı esnasında hastaların 71 (%55.1)'inde siroz zemini mevcutttu. İlk tanı esnasında 57 hastada (%44,2) tek nodül tespit edildi, 68 hasta (%52,7) multinoduler olarak tespit edildi. Hastaların 23'ünde (% 17,8) ekstrahepatik yayılım mevcuttu. Karaciğer hastalığı için düzenli takip altında olan ve AFP-ultrasonografi ile tarama yapılan hastalarda HSK tanısı daha erken evrede konuldu. Genel sağkalım süresi 18,2 ay bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this retrospectif study is to investigate the etiological, clinical and epidemiological characteristics of patients that have hepatocellular cancer (HCC). Materials and Methods: Patients with HCC who were followed-up in KTU Faculty of Medicine Farabi Hosbital between 2003 and 2014 were included in the study. Diagnosis of HCC was established by histopathological and/or clinical-radiological examinations. We retrospectively reviewed demographic data, primary etiology, tumor characteristics and selected treatments of patients. Results: There were 129 patients with HCC (101 male,28 female, mean age 65.4 ± 13.7) included in the study. Viral etiologies; especially HBV (63 patients / %48,8),HCV (27 patients /%20,9) were dominant, cryptogenic etyology(30 patients /%23,2). The level of AFP for %69,9 patients is under 400 ng/ml. At diagnosis 71 patients (%55,1) were cirrhotic in this cohort. At diagnosis 57 patients (%44,2) had one nodule; however 68 patients (%52,7) had diagnosed with multinoduler. There were 23 (%17,8) patients who had extrahepatic metastasis.The patients who had regular follow-ups and screening with AFP-ultrasonography were diagnosed at an earlier stage. Overall survival time was 18,2 months.