Sinoviti olan veya olmayan diz osteoartrit hastalarında intraartiküler steroid enjeksiyonun etkinliğinin karşılaştırılması
Comparasion of efficacy of intraarticuler steroid injections in the patients with knee osteoarthritis with or without synovitis
- Tez No: 508533
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERHAN ÇAPKIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Diz OA'li hastalarda sinovit varlığı veya yokluğunda intraartiküler steroid enjeksiyon etkinliğinin kısa dönemde kıyaslanması Metod: Çalışmaya Karadeniz Teknik Üniversitesi Farabi Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon polikliniğine diz ağrısı nedeniyle başvuran ve ACR kriterlerine göre diz OA tanısı alan ve çalışmaya katılmayı kabul eden toplam 90 hasta (76 kadın 14 erkek) dahil edildi. Çalışmayı 84 hasta tamamladı. Klinik olarak belirlenen sinovit varlığına göre hastalar 30'arlı 3 gruba ayrıldı. 1.grubu sinoviti olan gonartroz hastaları, 2.grubu sinoviti olmayan gonartroz hastaları oluşturdu. 3.grup sinoviti olmayan kontrol grubuydu. Her 3 gruba kuadriceps güçlendirme egsersizleri gösterildi, %5 ibuprofen topikal günde 2 kez ve 75 mg diklofenak sodyum günde iki kez oral şekilde kullanılmak üzere reçete edildi. Grup 1 ve grup 2 hastalarına intraartiküler steroid enjeksiyonu (20 mg Triamsinolon heksasetonit) yapıldı. Hastalar tedavi öncesi WOMAC ağrı, eklem tutukluğu, fiziksel fonksiyonları ve VAS ile değerlendirildi. Enjeksiyon sonrası 2.ve 8. haftada kontrole çağrılan hastalar tekrar aynı parametreler ile değerlendirildi. Sonuç: Her üç tedavi grubunda da başlangıca göre 2. ve 8. hafta sonunda ağrı, fiziksel aktivite, sabah sertliğinde istatistiksel olarak anlamlı iyileşme görülmüştür (p0,05). Tartışma: İntraartiküler steroid enjeksiyonu sinoviti olsun veya olmasın diz OA'li hastalarda ağrı, sertlik skorlarını azalttığı ve fonksiyonelliği arttırdığı tespit edilmiştir. Fakat bu etkiler ne yazık ki kısa süreli olmaktadır. Bu açıdan medikal tedaviye yanıt alınamayan hastalarda intraartiküler steroid enjeksiyonu kısa dönemde etkin bir tedavidir.
Özet (Çeviri)
Aim: The present study aims to compare efficiency of intraarticular steroid injection administered on knee OA patients between conditions whether synovitis exists, or not. Method: The study included totally 90 patients (76 women and 14 men) who applied to the Karadeniz Technical University, Physical Medicine and Rehabilitation Clinic with knee pain symptom and were diagnosed with OA disease by the clinic based on the ACR criterions, and who agreed to participate in the study. Finally, 84 patients continued till the end of the study. Based on the existence of synovitis determined clinically, patients were subclassified in 3 groups each consisted of 30 patients. Whereas the 1st group was including the patients with synovitis; the 2nd group was including without synovitis. The 3rd group was considered as the control group with no synovitis. Each group was administered quadriceps strengthening exercises in addition to the prescription including 5% ibuprofen topical twice a day, and 75 mg diclofenac sodium taken orally twice a day. Group 1 and 2 patients were administered intraarticular steroid injection (20 mg Triamcinolone hexasetonit). Before the treatment, patients were evaluated in terms of WOMAC pain score, joint involvement score, physical function score and VAS. In the post-injection period, patients invited for control at the 2nd and 8th weeks were evaluated based on the same parameters. Result: In all three treatment groups, a statistically significant recovery was observed in terms of pain, physical activity, and morning stiffness values at the end of both the 2nd and the 8th weeks compared to the initial period (p0.05). Conclusion: It was observed that intraarticular steroid injection reduced pain and stiffness related scores whether patients diagnosed with knee OA have synovitis, or not; and developed the functionality. However, these effects were observed only for limited period. Thus, concerning the patients who do not respond to medical treatment, intraarticular steroid injection can be considered as an effective treatment only for a short term.