Hiperemezis gravidarum tanısı alan gebelerin psikososyal durumlarının incelenmesi
The evaluation of the pyschosocial status in pregnant women with hyperemesis gravidarum diagnosis
- Tez No: 508534
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YÜKSEL KIVRAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Çalışmamızın amacı, Hiperemezis gravidarum tanısı almış organik etiyoloji tespit edilmemiş gebelerle sağlıklı kontrol grubun karşılaştırılarak Hiperemezis Gravidarum'un etiyolojisini araştırmaktır. Çalışmaya Kafkas Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Uygulama Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum polikliniğinde Hiperemezis Gravidarum tanısı konulmuş 45 gebe ile kontrol grubunu oluşturan 45 sağlıklı gebe olmak üzere 90 kişi dâhil edilmiştir. Hasta gruplarına yapılandırılmış klinik görüşme (SCID-I), kontrol grubuna ise SCID-I/NP uygulanarak psikiyatrik bozukluk olmadığı doğrulanmıştır. Çalışmaya alınan kişilerin tümüne sosyodemografik veri formu, Beck depresyon envanteri, Durum- sürekli kaygı envanteri, Bedensel duyumları abartma ölçeği, Çocukluk Çağı travmaları ölçeği, PUQE (Pregnancy-Unique Quantification of Emesis and Nausea) uygulanmıştır. Hastalarda kontrol gruplarına göre çocukluk çağı travmalarının daha şiddetli olduğu saptandı. Çocukluk çağı travmalarının cinsel istismar alt ölçeği dışındaki duygusal istismar, fiziksel istismar, duygusal ihmal, fiziksel ihmal alt ölçekleri puanları anlamlı düzeyde yüksektir. Gelir düzeylerinin hasta grubunda daha düşük olduğu bulunmuştur. Hasta grubunda Beck Depresyon Envanteri skorları yüksek bulunmuştur. Hasta ile kontrol grupları arasında Durumluk Kaygı ölçeği skorları açısından fark tespit edilmemişken, Sürekli Kaygı ölçeği skorları hasta grubunda yüksek bulunmuştur. Hasta grubunda Bedensel duyumları abartma ölçeği skorları kontrol grubuna göre daha yüksek bulunmuştur. PUQE skorları ile Beck Depresyon, Çocukluk çağı travmaları, Bedensel duyumları abartma, Durum-sürekli kaygı ölçek puanları arasında pozitif yönlü anlamlı ilişki tespit edilmiştir. Çalışmamızda kontrol grubuna göre hasta grubunda Beck Depresyon, Çocukluk çağı travmaları, Bedensel duyumları abartma, Durum-sürekli kaygı ölçek skorları anlamlı derecede yüksek bulunması ve bu ölçekler ile bulantı-kusma şiddetini gösteren PUQE arasında pozitif yönlü, anlamlı ilişki tespit edildiğinden dolayı, HG etiyolojisinde psikiyatrik hastalıkların göz ardı edilmemesi ve konsültasyon istenilmesi, psikiyatri hekimi tarafından muayene edilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of our study was to find the etiology of hiperemesis gravidarum in pregnant women who had no organic etiology by comparing them to a healthy control group. Our study contained 90 subjects in total, 45 healthy pregnant women were compared with 45 hyperemesis gravidarum cases who had applied to the Obstetrics and Gynecology policlinics of Kafkas University Medical Faculty Training and Research Hospital. Structured Clinical Interview for DSM-IV (SCID-1) was applied to the patient group while the SCID-1/NP was applied to the control group in order to prove that none of them had any pyschological disorders. Sociodemographic data form, Beck depression inventory, state-trait anxiety inventory, somatosensory amplification scale, childhood traumatic events scale, PUQE( pregnancy-unique quantification of emesis and nausea) were applied to both groups. Childhood traumas were found to be more severe in the patient group. Childhood trauma subscales points excluding the sexual abuse and including the emotional abuse, physical abuse, emotional neglect, physical neglect were found to be higher and this differences were statistically significant. Income levels were found to be lower in the patient group. Beck depression inventory scores were found to be higher in the patient group. Althrough no difference regarding the state-trait anxiety inventory scores were found to be higher in the patient group. Somatosensory amplification scores were found to be higher in the patient group. Positive relationships between the PUQE scores and the Beck Depression Scale, the Childhood Traumatic Events Scale, the Somatosensory Amplification Scale, the State-Trait Anxiety Scale Points were detected. Since the Beck Depression Scale, the Childhood Traumatic Events Scale, the Somatosensory Amplification Scale and the State-Trait Anxiety Scale Scores were found to be higher in the patient group in our study and there was a positive relationship between these scales and the PUQE scale which indicates the severity of the emesis-nausea level, it is important to consider pyschiatric diseases in the etiology of hiperemesis gravidarum cases and consult a pyschiatrist.