Üçüncü basamaktan fonksiyonel diferensiyel denklemlerin davranışı üzerine
On behaviour of solutions of third order functional differential equations
- Tez No: 50859
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AYDIN TİRYAKİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET Derleme niteliğindeki bu tez iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde genel olarak değişen argümentli denklemler kısaca tanıtılmaya çalışılmıştır. Buna göre bu denklemlerin sınıflandırılması, çözüm metodu, indirgenebilir türdeki bazı denklemler ve varlık ve teklik teoremi üzerinde durulmuştur. Ayrıca bu denklemlerin oluşturulmasına ilişkin uygulamalı modellere yer verilmiştir. İkinci bölümde ise, üçüncü basamaktan dört tip fonksiyonel diferensiyel denklem ele alınmış olup bunların çözümlerinin salınımlılığı ve asimptotik davranışları ile ilgili literatürde yer alan bazı çalışmalar irdelenmiştir. v
Özet (Çeviri)
SUMMARY This thesis has been prepared under collected form which consists of two chapters. In first chapter, generally, differential equations with deviating argument has been analysed. According to this the classification of these equations, the methods of solutions, some kinds of reducible equations and existence and uniquely theorems have been investigated. In addition it is involved to some applicational models about the constrution of these equations. In second chapter, four types of third order functional differential equations are considered and some works related to the osccillation and asymtotic behaviours of the solutions of these differential equations in the literature are examined. VI