Çeşitli sonlu ortamda eser düzeydeki lityum, stronsiyum ve rubidyumun atomik abserpsiyon spektrometresinin emisyom modunda tayini
  1. Tez No: 50860
  2. Yazar: İBRAHİM NARİN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
V ÖZET Kayseri, Yozgat ve Nevşehirde yer alan bazı kaplıca ve içmece suları ile Kayseri ve Niğde illerinden toplanan bazı şebeke içme sularının lityum, stronsiyum ve rubidyum içerikleri atomik absorpsiyon spektrometresinin emisyon modunda tayin edilmiştir. Tüm şifalı su numunelerinde lityum derişimi Yeşilhisar Dutluk (1975 u,g/L) ve Yozgat Sorgun (3021 ug/L) hariç, 115-335 ug/L aralığında bulunmuştur. Kaplıca ve içmece sularındaki stronsiyum ve rubidyum derişimleri ise sırası ile 1.63-4.28 mg/L ve 58-147 ug/L aralığında bulunmuştur. Şebeke içme sularında Li, Sr ve Rb içerikleri sırasıyla 168-286 u g/L, 0.68-0.99 mg/L ve 50- 122 ug/L aralığındadır. Lityum için AAS'nin emisyon modunda bulunan sonuçlar, alev fotometresi ile bulunan sonuçlarla, Rb ve Sr için AAS'nin emisyon modunda bulunan sonuçlar da toplam yansımalı X ışınları floresans spektrometresi ile bulunan sonuçlarla karşılaştırılmıştır. AAS'nin emisyon modunda bulunan sonuçlarla alev fotometresi ve TXRF ile bulunan sonuçlar birbirleri ile uyumludur.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY Lithium, strontium and rubidium contents of some mineral spring waters in Kayseri, Yozgat and Nevşehir and some tap water samples collected from Kayseri and Niğde have been determined by flame atomic absorption spectrometer in emission mode. The concentrations of lithium in the spring water samples were found in the range of 115- 335 (j,g/L except Yeşilhisar Dutluk (1975 ug/L) and Yozgat Sorgun (3021 u-g/L). The concentration of strontium and rubidium in the mineral spring's were found in the range of 1.63-4.28 mg/L and 58-147 u.g/L respectively. Li, Sr and Rb contents of tap waters are in the range of 168-286 u.g/L, 0.68-0.99 mg/L and 50-122 u.g/L respectively. The results found by AAS emission mode for Li were compared with the results found by flame photometer. The results found by AAS emission mode for Sr and Rb were compared with the results found by total reflection X-ray fluorescence spectrometer (TXRF). The results found using by AAS emission mode and flame photometer and TXRF agree quite well with each other.