Para politikasının Merkez Bankası sermaye maliyetine etkisi: Türkiye'deki para politikası uygulamaları (1980-2017)
The effect of the monetary policy on the Central Bank's capital cost: Monetary policy in turkey (1980-2017)
  1. Tez No: 508597
  2. Yazar: HANDE GÖKOVA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR NESLİHAN TURGUTTOPBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmada, para politikalarının genel çerçevesi, amaçları, araçları, türleri, parasal aktarım mekanizmaları ve stratejileri incelenmiştir. Bunun yanında para politikasının uygulanması aşamasındaki tek yetkili kurum olan merkez bankasının temel görev ve yetkileri ve bağımsızlığı anlatılmıştır. Bu bağlamda, 1980-2017 dönemleri arasında Türkiye'de uygulanan para politikaları, bankacılık sektöründeki gelişmeler ve bankacılık sisteminin yeniden yapılandırılmasıyla yapısal ve düzenleyici programların uygulanış süreçleri incelenmiştir. Bu kapsamda merkez bankası verilerine dayanılarak yapılan analizler ile Türkiye'de para politikası uygulamaları ve sonuçları arasındaki ilişki gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the general framework, objectives, instruments, types, monetary transfer mechanisms and strategies of monetary policies are examined. Besides, the main duty and authorities of the central bank, which is the only authorized institution for the implementation of the monetary policy, as well as the independency of the central bank are explained. In this context, monetary policies implemented between 1980-2017 in Turkey, the banking sector in the development and implementation process of structural and regulatory programs were examined by the restructuring of the banking system. In this respect, based on the analyzes of the central bank's data, the relationship between monetary policy actions and results have been shown.