Üniversite öğrencilerinde bağlanma stilleri, depresyon ve öfke tarzları arasındaki ilişkinin incelenmesi
The research is to understand the relationship between attachment styles, depression and anger types among the university students
  1. Tez No: 508610
  2. Yazar: OĞUZ USTA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMRE TOLUN ARICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bağlanma, bağlanma stili psikoloji ile ilgilenen kimseler tarafından görülecektir ki çok karşılaşılan kavramlardır. Bununla ilgili ülkemizde ve yurt dışında epeyce araştırma yapılmıştır. Ancak, bağlanma stilleri ile sürekli öfke ve öfke ifade arasındaki ilişki üzerine çok fazla çalışma olduğunu söylemek mümkün değildir. Bu araştırmanın amacı ''Üniversite öğrencilerinde bağlanma stilleri, depresyon ve öfke tarzları arasındaki ilişkinin incelenmesi. Rastgele (random) seçim yöntemiyle 18-65 yaşları arasında 100 kişi örneklem olarak seçilmiştir. Araştırmada, Beck Depresyon Ölçeği, Sürekli Öfke-Öfke İfade Tarzı Ölçeği (SÖÖTÖ) ile İlişki Ölçekleri Anketi (İÖA) kullanılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen verilere göre hipotezin "bağlanma stilleri ile sürekli öfke ve öfke ifade arasında ilişki gözlenmiştir'' buna göre kayıtsız, korkulu ve saplantılı bağlanma stilleri ile sürekli öfke, öfkenin dışa yöneltilmesi ve öfkenin içe yöneltilmesi arasında pozitif yönde ilişki göstermiştir. Depresyon puanı, korkulu bağlanma, kayıtsız bağlanma, sürekli öfke ve içte öfke arasında pozitif, güvenli bağlanma ve öfke kontrolü arasında negatif ilişki gözlemlenmiştir. İleride, örneklemi nicelik olarak geliştirilmiş, farklı üniversitelerden öğrencilerin katılımıyla çeşitlendirilmiş bir araştırma daha kesin sonuçlar ortaya koyacaktır.
Özet (Çeviri)
Attachment and attachment styles are very popular topics for the people who interested in psychology. In the literature, it is possible to see many researches on the topics both in the country and the world. However, it is hard to say the same thing for relationship between the attachment styles and anger with anger expression. This research is important since it presents the relationship between attachment styles and anger. The aim of the research is to understand the relationship between attachment styles, depression and anger types among the university students. The research was done on 100 people who were selected randomly between the ages 18-65. All participants agreed to participate in the research and all of them were able to make their own decisions about it. Beck Depression Scale was used in the research. In order to measure the anger, Spielberger et al. (1983)'s scale was used. Moreover, in order to obtain the type of attachment, Griffin and Bartholomew (1994)'s scale was used. The data shows there is a positive correlation between attachment styles and anger. The data also shows there is a positive correlation between attachetment styles and certain types of anger and anger control. Depression points, fearful attachment, dismissive avoidant, permenant anger and anger inside have been found positively correlated while secure attachement and anger management have been foundy negatively correlated. In a further research, it would be better to enrich the participants in numbers from different universities.