Isparta efsanelerinin minyatürlerle anlatılması
The expression of Isparta legends by minor
- Tez No: 508650
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA ETİKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk Sanatları Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Tezhip Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Minyatürler tarihi olayları anlatan, dönemin yaşam tarzını, örflerini, adetlerini, geleneklerini, göreneklerini aktaran önemli belgelerdir. Minyatürlerde görülen Osmanlı dönemine ait günlük yaşamda ve özel günlerde kullanılmış eşyalar o dönem hakkında önemli bilgiler vermektedir. Minyatürlerde anlatılan olaylar; padişahın tahta çıkışı, savaş sahneleri, av merasimleri, sünnet törenleri, elçi kabulleri, bayramlar, düğünler, şenlikler, dini merasimler olabilmektedir. Bu nedenle kitap süsleme sanatı olan minyatür aynı zamanda bir belge niteliği de taşımaktadır. Minyatürler incelendiğinde, bu konuların içinde bazı eserlerde efsane tarzında anlatılması dikkat çekmektedir. Bu anlatım av sahneleri, savaş sahneleri, dini merasim gibi konuların tasvirinde görülmektedir. Günümüzde kitap resim sanatı olma özelliğini yitiren minyatür sanatının çağdaş konular ile devam etmesi ve gelecek nesillere ulaşabilmesi gerekmektedir. Klasikleşmiş konular dışında efsanelerin minyatürlerle resmedilmesinin günümüzde çağdaş bir üslup ile devam etmesi minyatür sanatının daim olması açısından önemli bir katkı sağlayacaktır. Bu çalışmada da Isparta efsanelerinden bazıları çağdaş bir üslupla tasvirlenmiştir. Çağdaş bir yorum ile pano halinde yapılan özgün minyatürlerde geleneksel minyatür sanatının kurallarına sadık kalınarak çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Miniatures are important documents that tell about the historical events and convey the lifestyle, customs, traditions, customs of the period. The materials used in daily life and special days of the Ottoman period seen in the miniatures give important information about that period. The events described in miniatures; the appearance of the sultan on the throne, war scenes, hunting ceremonies, circumcision ceremonies, ambassador acceptances, feasts, weddings, festivals, religious ceremonies. For this reason, the miniature book embellishment art also carries a document quality. When the miniatures are examined, it is noteworthy that some of them are told in legend style. This narration is seen in the description of hunting scenes, war scenes, religious ceremonies.. Today, miniature art, which has lost the feature of being a book art, needs to continue with contemporary issues and reach future generations. The continuing of the painting of legends with miniatures other than classical subjects with a contemporary style will make an important contribution to the existence of miniature art. In this study, some of the Isparta myths are depicted in a contemporary style. In contemporary interpretation, original miniature paintings made in board form have been worked on by sticking to the rules of traditional miniature art.