Mesut Yılmaz'ın başbakanlığı dönemi (1991-1999)
  1. Tez No: 508651
  2. Yazar: KÜBRA ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT BAKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cumhuriyet Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışmada Turgut Özal'ın Cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından ANAP Genel Başkanı olan Mesut Yılmaz tarafından 1991-1999 yılları arasında kurulan üç hükümet incelenmiştir. Bu üç hükümet içerisinde 48. Hükümet yeterli çoğunluğu sağladığı için tek başına oluşturulmuş ancak 53. ve 55. Hükümetler koalisyon hükümeti olarak kurulmuştur. 53. Hükümet ANAYOL Koalisyonu, 55. Hükümet ise ANASOL-D Koalisyonu' dur. Turgut Özal tarafından kurulan Anavatan Partisi, Özal'ın cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından Mesut Yılmaz başkanlığında siyasi hayatına devam etmiştir. Bu süreçte 3 kez hükümet oluşturan Yılmaz, Özal döneminde olduğu gibi kendi döneminde de yönetimini ANAP'ın temel ilkeleri üzerine kurmuştur. Yılmaz, üç hükümetin de programlarında demokratikleşmeye önem vermiştir. Ülkenin ekonomisini alt üst eden enflasyonun düşürülmesi temel hedef olmuştur. Eğitimin sağlamlaştırılması ile geleceği de sağlamlaştıracağına inanan Başbakan, her dönemde 8 yıllık zorunlu eğitim yasasını gündeme getirmiş ve nihayet 55. Hükümet döneminde yasa onaylanmıştır. Ancak Mesut Yılmaz Hükümetleri, erken seçim talepleri, Susurluk Kazası Olayı, TÜRKBANK İhalesi Skandalı ve gensoru önergeleri ile muhalefetin ve halkın sert tepkisi karşısında dayanamamış ve istifa etmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, after Turgut Ozal had been selected as president, the Goverments that were formed by Mesut Yılmaz, ANAP general president, between the years 1991-1999, have been searched and studied. The 48th Goverment in this three goverments, had been formed alone as it had got quorum, however The 53rd and 55th Goverments had been formed as coalition goverments. The 53rd Goverment was ANAYOL coalition,, The 55th Goverment was ANASOL-D coalition. Anavatan Party that was formed by Turgut Ozal, continued its political life by presidency of Mesut Yılmaz, after Ozal had been selected as president. In this process, Yılmaz who formed goverment for three times, formed his administration on ANAP's basic principle in his period as well as Ozal's period. Yılmaz gave importance to democratization in programmes of three goverments, too. It had been basic target to reduce the inflation which had destroyed economy of the Country. The Priminister who believed that the future would be consolidated by consolidation of education, raised a question of mandatory education low for 8 years, in every period and finally the low had been approved in the period of the 55th Goverment. However, Mesut Yılmaz Goverments, didn't endure and resign because of early election demands, Susurluk Accident Event, TURKBANK's Tender Scandal and motion of non confidence together with hard reactions of opposition and public.