Etial-60(AA 6063) alüminyum alaşımında homejenizasyon uygulamasının düşük soğuk deformasyon-yeniden kristalleşme özelliklerine etkisi
- Tez No: 50867
- Danışmanlar: PROF.DR. M. BAKİ KARAMIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET Bu çalışmada AA 6063 alüminyum alaşımında homojenizasyon uygulamasının düşük soğuk deformasyon-yenlden kristalleşme özelliklerine etkisi araştırılmıştır. Farklı deformasyon oranı (deformasyon gradyanı) eldesi amacıyla bir tarafta genişliği 10 mm. ve diğer tarafta 18 mm. olan konik çekme numuneler; yarı sürekli yöntemle üretilen biletlerden kesilerek hazırlanmıştır. Bu numuneler 560 °C - 8 saat süre ile homojenize edilerek 5 farklı soğutma hızında soğutulmuşlardır. Her grupta 3 numune vardır. Bu numuneler takiben çekilerek deformasyon gradyanı elde edilmiştir. 450 °C, 500 °C, 550 °C'ta 1 saat tavlandıktan sonra metalografik muayeneye tabi tutulmuştur. Deneysel bulgular, soğutma hızındaki artışa parelel olarak kritik deformasyon oranının yükseldiğini ve maksimum tane boyutunun küçüldüğünü göstermiştir. Metalografik incelemeler soğutma hızındaki artışla birlikte malzeme içinde çökelen fazların boyutlarının, hacim oranlarının ve partiküller arası mesafenin azaldığını ayrıca matriste çözünen alaşım elementlerinin miktarlarının arttığını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY In this study, the effect of cooling rate during homogenization treatment of AA 6063 Aluminium alloy on the low cold deformation- rekristalization properties has been investigated. For this purpose tapered tensile test specimens (one side 10 mm width end the other side 18 mm) were prepared from the material taken from billed produced by semi-continious method. These specimens were homogenised at 660°C for 8 hours and cooled down at five different rates. Each group has three specimens. These specimens were then tensile tested to obtain deformation gradient and annealed at 450°C, 500°C, 550°C for 1 hour. Following these treatments specimens were subjected to metallografic examination. Experimental findings has shown that an increase in cooling rate caused an increase in critical strain and a decrease in maximum grain size. Metallografic observations revealed that the particle size, interparticle spacing and volume fraction of particles are directly related to cooling rate during homogenization treatment and they are decreased by cooling rate. On the other hand the amountsof alloying elements solved in matrix increase.