Dielektrik dalga klavuzlarının analizi için demet yayınım metodu
Beam propagation method for dielectric waveguide
- Tez No: 50869
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDAT ÖZSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Son zamanlarda bilgiye ve bilginin hızlı taşınmasına olan talep, optoelektronik konusuna büyük ilgi gösterilmesini sağlamıştır. Optik fiberlerin özelliklerinin ve lazerlerin geliştirilmesi, optik haberleşme, optik algılama, optik kayıt, optik hesaplama gibi konulan hızlı bir şekilde gündeme sokmuştur. Bu konudaki çalışmalar, optik bir sistemin tasarımında ve kurulmasında entegre optik elemanların kullanılmasını gerektirmiştir. Entegre optik düzenlerin çoğu dalga kılavuzu biçiminde tasarlanmakta ve bu yüzden kılavuzlanan dalga davranışının analiz edilmesi gerekmektedir. Bu analiz analitik yapılabildiği gibi nümerik olarak ta yapılabilmektedir. Bu çalşmada, kılavuzlayıcı yapılar arasında önemli bir yeri olan basamak indisli tek modlu optik fiber dalga kılavuzları birinci bölümde; kılavuzlanmış dalgaların nümerik analizinde kullanılan etkin yöntemlerden biri olan Demet Yayınım Yöntemi ikinci bölümde; demet yayımm yönteminin yönlü çiftlenimcilere uygulanması, çiftlenimli modlar teorisi ile birlikte üçüncü bölümde incelenmiştir. Dördüncü bölümde ise irdeleme ve sonuç verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the recent years, the requirement of information and very fast transmission of it give rise to take more interest in optoelectronics. Developments in lazers and optical fibers have accelerated the works on the subjects such as optical sensing, optical recording and optical computation as well as optical communication. In order to design and to set-up such an optical system which will serve those goals, the use of the integrated optical elements is required. The most of the integrated optical devices are designed in the form of waveguiding structures and thus it is necessary to in vestigate the behaviour of the guided waves. This analysis can be made numerically as well as analitically. One of the effective methods is beam propagation method (BPM). In this study, the fundamentals of single mode step index fibers, which has an inportant place among the waveguiding structures, have given in the first chapter; the beam propagation method (BPM) in the second chapter; finally application of BPM to the directional couplers together with the theory of coupled modes in the third.