Bergama Müzesi antik Yunanca yazıtlı eserlerinden bir seçki
A selection from artifacts with ancient Greek inscription in Bergama Museum
- Tez No: 508686
- Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜN LAFLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
İzmir'in Bergama ilçesinde bulunan Bergama Müzesi envanterinde kayıtlı olan ve müze yetkililerince taş eserler deposundan fotoğraflanan Yunanca yazıtların belli bir kısmı incelenmiştir. Toplamda 27 adet yazıtın analizi tarih sıralarına göre yapılmıştır. Aralarından 5 adedinin yayınına ulaşılamadığı için, en temelden incelenmiş, diğer 22 adet ise bölgelerine göre ayrılarak, yayınları yardımıyla tanımlamaları tamamlanmıştır. En erkeni İ.Ö. 4. yy.'ın 2. yarısına tarihlenen yazıtların en çok işlendiği tarih İ.S. 2. yy.'dır. Lydia ve Pergamon bölgelerine ait yazıtlarda bulundukları dönemler yakın olsa bile, epigrafik anlamda ayırt edici unsurları bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Registered in the inventory of the Bergama Museum in Bergama county in İzmir and part of the Greek inscriptions photographed by the museum authorities in the stone artifacts have been examined. A total of 27 inscriptions were analyzed according to date order. Because of the inability to reach the publication of 5 of them, they were examined in the most basic way and the other 22 were separated according to their regions and completed with the help of their publications. The earliest inscriptions date to the 2nd half of the 4th century BC, the date on which it was most produced dated to the 2nd century BC. Even though the periods in Lydia and Pergamon inscriptions are close, there are epigraphically distinctive factors.