Finansal gelişmenin ekonomik büyüme üzerine etkisi: Yüksek-orta gelirli ülkelerde ekonometrik bir analizi
The effects of financial development on economic growth: An econometric analysis in high-middle income countries
  1. Tez No: 508687
  2. Yazar: ÇAĞRI ARSLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN DEĞİRMENCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Finansal sistemin temel fonksiyonu, fon fazlasına sahip arz kesiminden, fon talep eden iktisadi kesime kaynak aktarmaktır. Finansal gelişme, finansal sistemin nicel büyüklüklerindeki ve niteliksel kalitesindeki artış anlamına gelmektedir. Finansal aracıların ve piyasaların erişilebilirliğindeki, etkinliğindeki ve derinliğindeki artışlar finansal gelişmenin nicel boyutunu oluştururken; finansal sistemin hukuki tabanı, sistemdeki gözetim ve denetim mekanizmalarının işlevselliği ise finansal gelişmenin nitel boyutunu ifade etmektedir. Finansal gelişme ve ekonomik büyüme ilişkisi ekonomistlerin uzun zamandır ilgisini çeken bir konu olmuştur. Finansal gelişme 19. yüzyılın son çeyreğinden beri üzerinde durulan bir konu olmasının yanı sıra, finansal serbestleşmeyi teorileştiren çalışmalardan sonra finansal gelişmişlik-ekonomik büyüme ilişkisi üzerinde daha çok durulan bir konu olmuştur. 1973 Petrol Krizi'nin Bretton Woods sisteminde çatlaklar yaratması ülkeleri hem reel piyasalarda hem finansal piyasalarda daha serbestleştirici politikalar uygulamaya itmiştir. Bu süreçte yeni içsel iktisadi büyüme modelleri geliştirilerek finansal gelişme de ekonomik büyümenin belirleyenlerinden biri olarak gösterilmiştir. Bu çalışmanın amacı, yüksek-orta gelirli ülkelerde finansal gelişmişliğin ekonomik büyümeyle olan ilişkisini inceleyerek, bu iki değişken arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığını saptamaktır. Çalışmada, değişkenler arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığını saptamak için sabit etkiler panel veri yöntemi uygulanmıştır. On beş yüksek-orta gelirli ülke yatay kesiti oluşturmaktadır, zaman serisi olarak 1990-2014 arası yıllık veri kullanılmıştır. Finansal gelişmişlik için üç değişken mevcuttur. Ayrıca, ekonomik büyümeyi etkileyen diğer faktörleri de kontrol edebilmek için üç kontrol değişkeni kullanılmaktadır. Ekonometrik bulgular, finansal gelişmenin ekonomik büyümenin üzerinde anlamlı, pozitif ve önemli bir etkisinin olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The basic function of the financial system is to transfer the funds from the economic agents with excess funds to the fund demanding agents. Financial development refers to an increase in the quantitative and qualitative quality of the financial system. While the rising of accessibility, efficiency and depth of financial intermediaries and markets constitute the quantitative dimension of financial development, the legal basis of the financial system, and the functioning of the supervisory and control mechanisms in the system represent the qualitative dimension of financial development. The relationship between financial development and economic growth has been a topic of interest to economists. Besides, financial development has become a subject that has been discussed since the last quarter of the 19th century, the relationship between financial development and economic growth has also become a subject of discussion in terms of the rise of studies that theorize financial liberalization. The fractures that 1973 Petroleum Crisis created on the Bretton Woods system forced countries to implement more liberal policies in both real and financial markets. In this process, new internal economic growth models have been developed and financial development has been one of the determinants of economic growth. The purpose of this study is to examine the relationship between financial development and economic growth in high-middle income countries and to detect whether there is a significant relationship between these two variables. In order to detect this relationship, fixed effects panel data method is applied. Fifteen high-middle income countries form horizontal cross section and as time series, annual data ranging from 1990 to 2014 is used. There are three variables that proxy for financial development. In addition, three control variables are used to control other factors affecting economic growth. Econometric findings of the study show that financial development has a positive and significant effect on economic growth.