Müze sergileme vitrinleri ve mağaza vitrinlerinin aydınlatma tekniği kuralları açısından karşılaştırılması
Comparison of museum display views and storage views on the lighting technique rules
- Tez No: 508709
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA SİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Işık Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Mimari Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Sergileme vitrinlerinde görsel konfor, nesnelerin doğru algılanabilmesini sağlayan önemli bir unsurdur. Bu doğrultuda günümüzde vitrin aydınlatması, giderek önem kazanan bir konu haline gelmiştir. Bu çalışma kapsamında, müze ve mağaza sergileme vitrinlerindeki aydınlatma ilkeleri karşılaştırılarak sergi nesnelerinin ışığa duyarlılıklarına göre elde edilmesi gereken maksimum aydınlık düzeyleri, ışıklılık sorunları ve doğru görme koşullarının sağlanabilmesi için alınacak önemleler araştırılmıştır. Ayrıca sergileme hacmi içersindeki aydınlatma sistemleri ve nesnelerin algılanmasına etkisi üzerinde durulmuştur. Araştırma kapsamında aydınlatma kavramı, doğal ve yapay aydınlatma konuları ele alınıp, aydınlatmanın mekân kavramı ile ilişkisi üzerinde durulmuştur. Sergileme mekânlarında aydınlatma tasarımı, aydınlatmanın işleyişine ve kişilerin görsel algısı üzerindeki etkisi ayrıca ele alınmıştır. Çalışmanın ilk aşamasında aydınlatma, aydınlatma tekniği ve ışık kaynakları başlığı altında, doğal (günışığı) ve yapay aydınlatma sistemleri ve ışıklıklar incelenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde müze ve mağaza vitrinleri incelenmiş, aydınlatma düzenleri değerlendirilmiştir. Bu kapsamda sergileme düzeni sabit tutularak araştırmanın koşulları sınırlandırılmıştır. Çalışmanın son aşamasında aydınlatmanın, tasarımla bir bütün olarak düşünülmesi ve bütün süreçlerde bu ilkeyle hareket edilmesi gerektiğinden yola çıkılarak, müze sergileme vitrinleri ile mağaza vitrinleri arasındaki benzerlikler ve farklılıklar ortaya konulmuş olup sergileme düzeni ile aydınlatma düzeninin birlikte tasarlanmasının önemi vurgulanmıştır
Özet (Çeviri)
In display cases lighting design is a factor that directly affects the visibility of the eyes as well as the correct perception of the works and not being damaged by light. For this reason, lighting design becomes increasingly important in today's museums and exhibitions. In this study, the lighting principles in museum display cases and shop windows are investigated and international standards are being investigated for criteria such as maximum brightness levels, luminosity problems, correctness of color rendering index conditions to be provided according to the light sensitivity of exhibition nesnects. In addition, the general lighting systems of the exhibition space and other parts of the building were researched and the influence on the perception of the nesnects and the space is examined. Within the scope of the research, the concept of lighting, natural and artificial lighting topics are discussed, and the relationship between the concept of lighting and the concept of lighting is emphasized. Lighting design in exhibition spaces, the functioning of illumination and the effect on the visual perception of the people are also discussed. The purpose and method of working in the first phase of the work is specified. In this direction, Under the title of lighting, lighting technique and light sources, natural (daylight) lighting and artificial lighting systems and devices have been examined. During the second phase of the study, museum and shop windows were examined, lighting schemes were assessed and the conditions of the research were limited by keeping the display order constant. The similarities and differences between museum exhibition displays and shop windows have been put forward by emphasizing the importance of designing the display arrangement and the lighting arrangement together because the enlightenment should be considered as a whole with the design and all processes should be moved with this principle in the last stage of the work.