Karpal tünel sendromu'nda duysal ve motor sinir lifleri farklı oranlarda mı etkilenir? Karşılaştırmalı elektrofizyolojik çalışma
Are the sensory and motor nerve fibers affected differently in carpal tunnel syndrome? A comparative electrophysiological study
  1. Tez No: 508729
  2. Yazar: AYLİN REYHANİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ EMRE ÖGE, PROF. DR. NURTEN UZUN ADATEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektronörofizyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Karpal tünel sendromu'na (KTS) yol açan tüm patofizyolojik etmenler kesin olarak bilinmemekle birlikte, çalışmaların çoğu, özellikle hafif olgularda motor sinir liflerinin korunduğu ve duysal sinir liflerinin seçici olarak tutulduğu fikrini destekler. Biz bu çalışmada, KTS hastalarında motor sinir liflerinin tutulma oranını belirlemeyi ve motor ve duysal sinir liflerine ait bulguların duyarlılığını karşılaştırmayı amaçladık. Klinik olarak idiopatik KTS ön tanılı hastalar prospektif olarak değerlendirilip, elektromiyografik incelemeden sonra ağır KTS tanısı konulan olgular çalışmadan dışlandı. 100 hasta ve 50 sağlıklı kontrolün her iki eli değerlendirilmeye alındı. Vücut ağırlığı, vücut kitle indeksi, el genişliği, el bileğinin mediolateral çapı ve el bileği oranı hastalarda kontrol grubuna göre daha yüksek bulundu. Elektromiyografik çalışma ile, %33 elde tüm elektrofizyolojik incelemeler normaldi, %21 elde sadece karşılaştırmalı testler bozuktu, %11,5 elde median distal motor latansı (DML) normalken median duysal sinir iletimi yavaşlamıştı, %34,5 elde ise median DML bozuk ve median duysal sinir iletimi yavaşlamış olarak bulundu. İkinci lumbrikal-interossei motor ve median-ulnar duysal karşılaştırmalı sinir ölçümü çalışmaları benzer sonuçlarla en yüksek duyarlılığa sahipti. Bunları sırasıya median duysal ve median motor sinir iletimleri takip etti. Sonuç olarak bu çalışmanın bulguları, hafif ve orta ağırlıkta KTS hastalarında bile, duysal sinir liflerinin öncelikli tutulumu yerine, motor ve duysal sinir liflerinin eşit etkilendiğini düşünmenin daha doğru olacağını düşündürmekteydi.
Özet (Çeviri)
Although the exact pathophysiology of carpal tunnel syndrome (CTS) is not clear yet, most of the studies supported that there is a preferential sensory fibers involvement with sparing of motor fibers, especially in mild forms. In this study, we aimed to investigate the frequency of motor fiber involvement and compare the sensitivities of nerve conduction studies reflecting the functions of motor and sensory fibers in CTS. Patients with the initial clinical diagnosis of idiopathic CTS were evaluated prospectively and those found to have severe CTS after the electromyographic study were excluded. Both hands of 100 patients and 50 healthy volunteers were investigated. We found that the weight, body mass index, hand width, mediolateral dimension of the wrist and wrist ratio were higher in the patient group. In the electromyographic study, 33% of the hands were normal in all electrophysiological studies, 21% of the hands were abnormal only in the comparative tests, 11,5% of the hands had normal median distal motor latency (DML) with slowing of the median sensory conduction and 34,5% of the patients had abnormal median DML in company with slowing of the median sensory conduction. Both second lumbrical-interossei motor and the median-ulnar sensory comparative studies had the highest sensitivities, with similar results which were followed by the median sensory and motor studies, respectively. Our study implies that even in mild and moderate forms of CTS, it is more reasonable to think that motor and sensory fibers are equally involved rather than assuming the preferential involvement of sensory fibers.