Bulanık mantık ile adım motor kontrolü
  1. Tez No: 50873
  2. Yazar: ULVİ DAĞDELEN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. DERVİŞ KARABOĞA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada, pozisyon kontrolünde kullanılan bir adım motorun kontrolü, bulanık mantık kullanılarak modellenmiş ve adım motorun frekans değeri, farklı kural tablolarına sahip üç simülasyon programıyla bulunmuş ve açık çevrim kontrol denetleyicileriyle karşılaştınlmıstır. İlk önce bir adım motor sürücü devre tasarlanarak gerçekleştirildikten sonra bilgisayar destekli olarak sürülmüştür. Daha sonra motor frekans değeri bulanık mantıkla simüle edilerek alman sonuçlar gerçekleştirilen devre sonuçlarıyla karşılaştınlmıstır. Birinci bölümde, kısaca çalışmanın amacı anlatılmıştırdır. ikinci bölümde, bulanık mantıkdan ve bulanık mantık denetleyicilerin temelinden bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde, adım motorların bazı özellikleri, çeşitleri ve sürücü devreleri anlatılmıştır. Dördüncü bölümde, adım motorun sürücü devresinin bilgisayar destekli sürülmesi için gerekli donanım ve yazılım incelenmiştir. Beşinci bölümde, kullanılan adım motorun kontrolü bulanık mantıkla modellenmiş ve simülasyon sonuçlan verilmiştir. Son bölümde simülasyon sonuçlan ile açık çevrim kontrol sonuçlan karşılaştırılmış ve çalışmanın bir değerlendirilmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this thesis, a position control of a step motor was modeled using fuzzy logic. Frequency values of the step motor were obtained by three simulation programs which have different rule tables. The results were compared with an open loop controller for validation. In the first chapter, designing a step motor driver circuit was expressed briefly. In the second chapter, fuzzy logic and the fundamental of the fuzzy logic controllers are explained. In the third chapter, some features, types and driver circuits of the step motor are expressed. In the fourth chapter, the required hardware and software to drive computer aided of the step motor driver circuit are illustrated. In the fifth chapter, modeling a step motor control using the fuzzy logic was demonstrated. Simulation results obtained from the open loop controller were compared with the fuzzy logic controller results. In the last chapter, the results were concluded.