Fırçasız DC motorun hız kontrolü için bulanık akıllı sistemin uygulaması
An application of fuzzy intelligent system for brush less DC speed motor control
  1. Tez No: 674920
  2. Yazar: ESMAEL OMMAR MAHDI OMMAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYBABA HANÇERLİOĞULLARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu çalışmada bulanık akıllı sistem kullanılmış ve fırçasız DC hızlı motor kontrolü için analiz edilmiştir. Orantılı kontrolör, motorun hızını kontrol etmek için kullanılmıştır. Sugeno, dokuz rol ile bulanık mantık denetleyicisinde kullanılmıştır. Bulanıklığın girdisi hata ve hatanın türevidir Ayrıca bu tezde güç ve bulanık mantık araç kutusu kullanılmıştır. Bu tezde, model referans tabanlı bulanık denetleyici kullanarak BLDC motor kontrolünü gerçekleştiriyoruz. Bu sistemin uygulanması üç aşamalıdır. İlk adım, referans modelin tasarlanmasıdır. İkinci adım ise Santral Modelidir. Santral modeli için BLDC motor kullanıyoruz. Son adım, bulanık denetleyiciyi tasarlanmıştır. Modelin uygulanması için MATLAB- Simulink 2020a sürümü kullanılmıştır ANAHTAR KELİMELER: DC motor kontrolü, bulanık mantık, orantılı kontrolör Haziran 2021, 43 Sayfa
Özet (Çeviri)
In this study the fuzzy intelligent system is used and analyzed for brush less dc speed motor control. The proportional controller was used to control the speed of the motor. The Sugeno is used in the fuzzy logic controller with nine roles. The input of the fuzzy was error and derivative of the errorAlso the power and fuzzy logic toolbox is used in this thesis.In this thesis, we perform BLDC motor control using a model reference based fuzzy controller. The implementation of this system has three stages. The first step is to design the reference model. The second step is the Power Plant Model. We use BLDC motor for the power plant model. The final step is designed the fuzzy controller.For implementation of the model we used the MATLAB – Simulink version 2020a. KEYWORDS: DC motor control, Fuzzy logic, Proportional controller June 2021, 43 Page