Kuramsal yaş çizgileri yöntemi ile yıldız kümelerinin yaş tayini
Age determination of clusters by using isochrones
- Tez No: 50874
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İBRAHİM KÜÇÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı; gözlem sonuçları literatürden alınan NGC 7492 ve NGC 6397 küresel yıldız kümeleri ve Pleiades ve Trapezium açık yıldız kümeleri ve anakol öncesi evrim konumunda bulunan T-Tauri yıldızlarının yaşlarını tespit etmektedir. Yaş tayini için kullanılan metod- lar; anakol dönme noktasının belirlenmesi ve eşit yaş çizgileri fit meto dudur. NGC 7492 ve NGC 6397 küresel yıldız kümelerinin yaşı dönme noktası belirlenmesinden tespit edildi. Difüzyonun küresel yıldız kümeleri dönme noktası üzerindeki etkisi incelenerek literatürde bulunan difüzyon içeren ve içermeyen evrim çalışmaları kullanılarak yaş ile difüzyon arasındaki ilgi araştırıldı. Pleiades ve Trapezium Açık Yıldız Kümeleri ile evrimlerinin ana- kol öncesi safhasında bulunan T Tauri Yıldızlarının yaşları ise eşit yaş çizgileri fit metodu ile bulunarak kuramsal evrim modellerimizin tutarlılığı ince lendi.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT The aim of this work is to determine the age of the Globular Clusters NGC 7492 and NGC 6397 and Open Clusters Pleiades and Trapezium with T Tauri stars which are on the pre- main sequence evolutionary stage whose observational results taken from literature. The methods used for age determination are defining turn- off point and isochrone fitting. The Globular Cluster NGC 7492 and NGC 6397 ages are determined from turn- off points. The effect of diffusion on the globular cluster turn- off points searched and by using models with diffusion and non- diffusion found and literature, the relation between age and diffusion is also ana lyzed. The ages of Open Clusters Pleiades and Trapezium together with T Tauri stars which are on the pre- main sequence evolutionary stage are found by using isochrones fitting method to analyze consistency of our theoretical evolutionary models.