Ninniler, masallar, mitos ve söylencelerle Türk toplumsal hafızasında muhalefet
Opposition to Turkish social memory with lullaby, tales, myths and legends
  1. Tez No: 508738
  2. Yazar: AYŞE SERTDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ ALCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
'Ninniler, Masallar, Mitos ve Söylencelerle Türk Toplumsal Hafızasında Muhalefet' isimli bu çalışma, ninniler, masallar, mitoslar ve atasözleri gibi geleneksel politik kültür öğeleri tarafından şekillenen Türk toplumsal hafızasının muhalefete uzak olmasının neden ve sonuçlarını araştırmakta ve bu noktada Türk Siyasal Hayatı'ndaki yansımaları üzerinde durmaktadır. Türk toplumunda muhalefet olgusu yüzyıllardır süregelen kadim bir geleneğin sonucu ortaya çıkan geleneksel politik kültür öğeleri tarafından şekillendirilerek toplumsal hafızadaki yerini almıştır. Kıssadan hisse mantığıyla inkişaf eden bu kadim gelenek çeşitli kaynaklardan beslenerek bugüne ulaşan ninniler, masallar, mitos ve söylenceler ile atasözleri ve deyimlerin bir araya gelmesi sonucu oluşmaktadır. Tüm bu öğeler neticesinde şekillenen Türk toplumsal hafızasında muhalefet olgusu toplum nezdinde temkinli olunması gereken hatta yer yer istenilmeyen bir durum arz etmektedir. Bu kültürün taşıyıcısı ve bizzat icracısı olan Türk toplumu ise, Tanzimat'tan Cumhuriyet'e yaşanan süreçte, belleğinde yer alan geleneksel politik kültür öğeleri doğrultusunda gerçekleştirdiği siyasal hayata katılımını muhalefete uzak bir çizide sürdürmüştür. Bu durumdan mütevellit, toplumda gerçek anlamda kök salamayan muhalefet kavramı Türk Siyasal Hayatı'nda da kendinden beklenilen başarıyı gösterememiştir. Bunun sonucunda ise halihazırda toplumsal siyasal hafızası muhalefet olgusuna temkinli olan Türk toplumu her türlü muhalefetten imtina ile çekinen toplumsal bir yapıya bürünmüştür. Bu bağlamda çalışma söz konusu toplumsal yapının muhalefet olgusuyla arasındaki mesafenin, toplumsal eğitim ve hoşgörünün baz alındığı toplumsal bir özgüvenin toplumun tüm bileşenleri tarafından benimsenmesi sonucu olumsallanabileceğini öngörmektedir.
Özet (Çeviri)
This study called 'Opposition To Turkish Social Memory With Lullaby, Tales, Myths And Legends' Turkish social memory, shaped by traditional political cultural elements such as lullaby, tales, myths and Proverbs, explores the causes and consequences of being far from the opposition and focuses on the reflections of Turkish Political Life at this point. The phenomenon of opposition in Turkish society has been shaped by traditional political cultural elements that have emerged as a result of an ancient tradition that has been perpetuated for centuries and has taken its place in social memory. This ancient tradition, which has developed from the logic of shares, has been fed from various sources and is the result of the gathering of lullabies, tales, myths and legends and proverbs and idioms. As a result of all these elements, the phenomenon of opposition in Turkish social memory is a situation where the society needs to be cautious and not even desired to take place. The Turkish society, which is the bearer of this culture and the performer himself, has maintained its participation in political life in the process from Tanzimat to the Republic in line with the traditional political culture in its memory. The concept of opposition, which did not root in the society in the real sense, was not able to demonstrate the expected success in the Turkish Political Life. As a result of this, the Turkish society, whose social political memory is already cautious about the phenomenon of opposition, has taken on a social structure which has withdrawn from all kinds of opposition. In this context, the study predicts that the distance between the phenomenon of opposition and the social self-confidence in which social education and tolerance are based can be affirmed by the adoption of all components of society.