Böbrek hücreli karsinomlarda MSH-2 ekspresyonu ve prognostik parametreler ile karşılaştırılması
The expression of MSH-2 in renal cell carcinomas and comparing with prognostic parameters
  1. Tez No: 508765
  2. Yazar: CEMİLE ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: UZMAN MİHRİBAN GÜRBÜZEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
AMAÇ: Böbrek hücreli tümörlerde MSH-2 sıklığını, immünohistokimyasal boyanma paternini ve klinikopatolojik prognostik faktörlerle ilişkisini saptamak. GEREÇ VE YÖNTEM: 2010-2015 yılları arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Patoloji Bölümünde böbrek hücreli karsinom tanısı konulan 203 olgu incelendi. Tümörde MSH-2 ekspresyonu değerlendirildi. Klinikopatolojik prognostik parametreler ile MSH-2 ekspresyon özelliği arasındaki ilişki incelendi. BULGULAR: 203 böbrek hücreli karsinomlu hastaların 142(%70)'sine total nefrektomi, 61(%30)'ine parsiyel nefrektomi uygulanmıştı. Tüm vakaların yaş aralığı 25-86 olup ortalama yaş 58,9±12,0 idi. Vakaların 146 (%72)'sı berrak hücreli böbrek hücreli karsinom, 31(%15,3)'i papiller böbrek hücreli karsinom, 21 (%10,3)'i kromofob hücreli böbrek hücreli karsinom, 4 (%2)'ü multiloküle kistik berrak hücreli neoplazi-düşük malign potansiyelli, 1 (%0,5)'i sınıflandırılmamış böbrek hücreli karsinom idi. MSH-2 boyası ile değerlendirilebilen 187 vakadan 118(%63,1) vaka pozitif, 69 (%36,9) vaka negatif olarak reaksiyon vermiştir.
Özet (Çeviri)
AIM: Identifying the frequency of MSH-2 in renal cell carcinomas (RCC), the pattern of immunohistochemical staining and the relation with the clinicopathological prognostic factors. MATERIALS AND METHODS: 203 renal cell carcinoma cases were investigated in Health Sciences University Haseki Education and Research Hospital, Department of Pathology between the years 2010 and 2015. The expression of MSH-2 in tumor was evaluated. The relation between the character of MSH-2 expression and clinicopathological prognostic parameters was also examined. RESULTS: In all 203 RCC cases, 142 (70%) RCC samples underwent total nefrectomy and 61 (30%) samples underwent partial nefrectomy. Age interval was between 25 and 86 while the average was 58,9±12,0. The ratio of RCC types were clear cell renal cell carcinoma (CCRCC), 146 (1,9%) cases papillary renal cell carcinoma (PRCC), 31 cases (%15,3) chromophobe RCC 21 cases (10,3%), multilocular cystic renal cell neoplasm of low malignant potential (MCRCC-LMP) 3 cases (1,5%), multicystic (1 case) and RCC unclassified.187 cases were assessed by using MSH-2 stain and the reactions were positive in 118 cases (63,1%) whereas 69 cases (36,9%) were negative.