Kalp yetmezliği hastalarında oransal nabız basıncı ile kardiyak indeks arasındaki ilişki
The relationship between proportional pulse pressure and cardiac index in patients wi̇th heart failure
  1. Tez No: 508801
  2. Yazar: ABDULLAH ÖZÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET SOYLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Bu çalışmada, düşük ejeksiyon fraksiyonlu kalp yetmezliği hastalarında, kardiyak indeks ile nabız basıncı ve oransal nabız basıncı arasındaki ilişkiyi araştırmayı, böylelikle bu hasta grubunda kan basıncı ölçümü gibi basit bir tetkik ile kardiyak hemodinamik durumu tahmin edebilmeyi amaçladık. Yöntem: Çalışmaya merkezimizin kardiyoloji polikliniğine başvuran veya kardiyoloji kliniğinde yatan, daha önce kalp yetmezliği tanısı almış, ejeksiyon fraksiyonu (EF) ≤ % 40 olan 100 hasta alındı. Kan basıncı ölçümü, manuel olarak civalı sfigmomanometre ile yapıldı. Ekokardiyografik değerlendirmede konvansiyonel ekokardiyografi yöntemleri ve doku doppler görüntüleme yöntemi kullanıldı. Çalışmaya dahil edilen hastalar, kardiyak indeksi (CI) < 2.2 L/dk/m2 ve ≥ 2.2 L/dk/m2 olmak üzere iki gruba ayrıldı. İki grup, demografik özellikler, klinik özellikleri, sol ventrikül ejeksiyon fraksiyon (LVEF), miyokard performans indeksi (MPI), nabız basıncı (NB) ve oransal nabız basıncı (ONB) açısından karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmaya dahil olan hastaların yaş ortalaması 67 olup, hastaların %77'si erkeklerden oluşmaktaydı.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, we aimed to investigate the relationship between cardiac index with pulse pressure and proportional pulse pressure in patients with low ejection fraction, so that we could predict the cardiac hemodynamic status with a simple test such as blood pressure measurement in this patient group. Materials and Methods: 100 patients who applied to the our cardiology outpatient clinic or who were admitted to the our cardiology clinic, and had a heart failure diagnosis and had an ejection fraction (EF) ≤ 40% were enrolled. Blood pressure measurement was performed manually with a sphygmomanometer based on mercury. Echocardiographic evaluation was performed using conventional echocardiography and tissue doppler imaging. Patients included in the study were divided into two groups, cardiac index (CI)